ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Hafif Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mayıs 2013 Pazar 12:20

Davutoğlu: "Reyhanlı saldırısı Banyas katliamının uzantısı"


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, dün Reyhanlı'da düzenlenen bombalı saldırıyı "mezhep çatışmasına dönük olarak yapılan eylemler" sözleriyle nitelendirdi. Davutoğlu, "Devletimiz bu işin faillerini de arkasındaki güçleri de çok kısa bir süre içinde tespit edecek duruma gelmiştir." dedi.

Almanya'nın başkenti Berlin'de TRT'ye konuşan Davutoğlu, saldırının Suriye muhalefeti ya da Türkiye'ye sığınmış mültecileri ile hiçbir alakası olmadığını vurguladı. "Tamamıyla Suriye rejimi ile iltisaklı ve Türkiye'de eskiden beri terör faaliyeti yapmaya dönük olarak örgütlenmiş bazı yapılarla ilgilidir." diyen Davutoğlu, bir örgüt ya da grup adını açıkça zikretmekten kaçındı.

Saldırının arkasında muhaliflerin olduğu yönündeki kışkırtmalara tepki gösteren Davutoğlu, "Burada kardeşlerimizin kanına girenlerle, Türkiye'ye sığınan masum insanlara karşı Türk halkını kışkırtmak isteyenler aynı odaklardır. Hiçbir gerekçe bu zavallı masun insanları hedef göstermeyi mazur göstermez." ifadelerini kullandı.

Bakan Davutoğlu, Reyhanlı'daki saldırının önceki hafta Suriye'nin Banyas köyündeki katliamın uzantısı olacak şekilde, bu çatışmaların yayılmasına dönük provokatif eylem olduğuna dikkat çekti. Davutoğlu, "Lübnan'ın içinden gelen ve Banyas'a kadar uzanan kuşak, ki dirseğini Humus oluşturur, 'Burada mezhebi bir yapılanma ile bir ayrışma yaşatabilir miyim?' planına girdi. Oradaki Sünnileri kaçırmak için bir etnik kıyım hareketidir Banyas." diye konuştu. Davutoğlu, Esed rejiminin burada bir koridorla sahili arındırma harekatına giriştiğine dikkat çekti. Davutoğlu, bu plan kapsamında Türkiye ve Lübnan'da da bir mezhep çatışmasının hedeflendiğini söyledi. Bakan Davutoğlu, "Banyas katliamını kim yaptıysa dünkü saldırıda da onların ayak izi var. Bu ayak izlerini tespit etmeye çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER