ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Eylül 2013 Pazartesi 21:15

Davutoğlu, Kerry ile görüştü

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile bir araya geldi.


BM Genel Kurulu kapsamında bulunduğu New York'ta ikili temaslarına başlayan Davutoğlu, ilk görüşmesini ABD Dışişleri Bakanı Kerry ile yaptı.
Planlanandan uzun süren ve ağırlıklı olarak Suriye'de yaşanan iç savaşın konuşulduğu görüşmede ayrıca Ortadoğu'da yaşanan gelişmeler ve Arap Baharı ekseninde bölgedeki değişim ele alındı.
Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, görüşmenin, Paris'te yapılan ABD, İngiltere, Fransa ve Türk dışişleri bakanlarının katıldığı P3+ Türkiye toplantısının devamı niteliğinde olduğu, Kerry'nin, Paris görüşmesinden bu yana Lahey'de ve New York'ta sürdürülen Suriye'deki kimyasal silahların ortadan kaldırılmasına yönelik çıkarılacak karar tasarısı çalışmaları hakkında bilgi verdiği belirtildi.
Suriye'nin kimyasal silahlarının yok edilmesine yönelik çıkarılacak karar tasarısının nasıl uygulanacağının da gündeme geldiği toplantıda, ülkede akan kanın bir an önce sonlandırılması çabalarına hız verilmesi de görüşüldü.
ABD Dışişleri Bakanı Kerry'nin BM Güvenlik Konseyi kararında yer alması gereken bütün unsurlar hakkında Davutoğlu'na bilgi verdiği aktarıldı.
Davutoğlu'nun, Suriye'de 2,5 yıldır süren iç savaşta 100 binden fazla insanın hayatını kaybetmesi ve milyonlarca insanın yerlerinden olması nedeniyle ortaya çıkan insani trajediye dikkati çektiği vurgulandı.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun, bugün İran Dışişleri Bakanı Cevat Zarif ile yapacağı görüşme vesilesiyle P5+Almanya'nın bu ülke ile yürüttüğü nükleer müzakereler konusunun da gündeme geldiği bildirildi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER