ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Nisan 2013 Cumartesi 13:41

Davutoğlu: "Kazakistan ile beraber el ele"

Davutoğlu: "Kazakistan ile beraber el ele"


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kazakistan ve Türkiye’nin hep birlikte omuz omuza geleceğe emin adımlarla yürüdüğünü söyledi. Afganistan'da istikrarın sağlanması amacıyla Türkiye'nin girişimleriyle başlatılan, “İstanbul Süreci"nin dışişleri bakanları seviyesindeki üçüncü toplantısına katılmak üzere Kazakistan’a gelen Davutoğlu, Kazak mevkidaşı Yerlan İdrisov ile bir araya geldi. Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Kazakistan Dışişleri Bakanı İdrisov ile Almatı’da bulunan devlet konukevi Almalı’da görüştü İki bakan, baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Kardeş iki ülke olarak birçok ortak geçmişe sahip olduklarının altını çizen Ahmet Davutoğlu, yapılan konferansın son derece başarılı geçtiğini ifade etti. Davutoğlu, İdrisov’un şahsında Kazakistan’a teşekkür etti. Yapılan konferansta ortak olarak nasıl bir sinerji oluşturacakları hakkında konuşulduğunu ifade eden Davutoğlu, Türkiye ve Kazakistan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi'nin alt organlarından Ortak Strateji Planlama Grubu'nun toplantısını da gerçekleştirdiklerini vurguladı. Her iki ülkenin karşılıklı çıkar ilişkisi içerisinde birbirlerine sunabilecekleri imkanları olduğunu da sözlerine ekleyen Davutoğlu, "Kazakistan ile aynı tarihi arka plana sahibiz ve aynı geleceğe sahip olacağımıza inanıyorum" dedi.

Kazakistan Dışişleri Bakanı İdrisov ise yaptığı açıklamada Türkiye'yi Afganistan'a ilişkin olarak yürütülen İstanbul Süreci'nde son derece önemli bir rol üstlendiğini ifade etti. Afganistan sürecinde yapılan çalışmaların bölgesel sorunların çözünü noktasında son derece önemli olduğunu hatırlatan İdrisov iki ülke arasındaki Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Ortak Strateji Planlama Grubu'nun ilk toplantısını gerçekleştirdiklerini dile getirdi .Türkiye’nin çabalarından dolayı övgüyü hak ettiğini de sözlerine ekleyen İdrisov, Davutoğlu’nun Şanghay İşbirliği Örgütü ile dün imzaladığı mutabakat belgesinden ötürü de Türkiye'yi kutladı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER