ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Eylül 2013 Cumartesi 17:40

Davutoğlu: Kanada ile Suriye konusunda ortak yaklaşıma sahibiz


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğu, Kanada Dışişleri Bakanı ve beraberindeki heyete ile görüştü. Görüşmelerde ikili ilişkileri ve Suriye konusunu ele aldıklarını belirten Davutoğlu, “Bugün de Kanada ile tekrar teyit ettik. Suriye’deki katliamlar bir an önce durdurulmalıdır. Kimyasal saldırıdan sorumlu olanlar cezalandırılmalıdır.” dedi.

Bakan Davutoğlu, Kanada Dışişleri Bakanı John Baird ve Kanadalı heyeti, Beşiktaş’taki Conrad Otel’de bir araya geldi. Basına kapalı olarak gerçekleştirilen görüşmenin ardından Davutoğlu ve mevkedaşı basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Davutoğlu, “Bugün Türkiye Kanada arasındaki ilişkileri bir kez daha ele almak imkanı bulduk. İki ana gündem maddemiz oldu. Birisi ikili ilişkilerimiz diğeri de başta Suriye olmak üzere uluslararası alandaki gelişmeler. İkili ilişkilerimiz geçen seneden bu yana büyük bir ivme kazandı. Türkiye ile Kanada NATO da birlikte çalışan iki müttefik ülke. Şimdi biz bu ilişkileri daha ileriye taşıyabilmek için neler yapabileceğimizi ele aldık. Kanada’nın Türkiye’deki yatırımları 460 milyon dolar. 200 bin Kanadalı da turist olarak Türkiye’yi ziyaret ediyor. Bu rakamların süratle artacağından eminiz. Bunların ilerlemesi için neler yapılabileceğini ele aldık. Öncelikle serbest ticaret anlaşması müzakerelerinin hemen başlamasını arzu ediyoruz. Başlaması ile ikili ilişkiler açısından önemli. Ayrıca yatırımların artırılması için ve turizm teşviki için ulaşım imkanlarının güçlendirilmesi. Kendisi de Türk Hava Yolları’ndan geldiğini bahsetti. Ayrıca Kanada İstanbul’daki konsolosluğunu Başkonsolosluğa çıkartmaya karar verdi.” ifadelerini kullandı.

Suriye’deki katliamlara değinen Davutoğlu, “Suriye konusunda ve bölgedeki gelişmeler konusunda Türkiye ile Kanada ortak bir yaklaşıma sahiptir. St Petersburg’da yaptığımız görüşmede de Suriye’de sivil halka karşı yapılan saldırıyı güçlü bir şekilde kınadık birlikte. Kimyasal saldırı ile bir insanlık suçu işlendiğini ve bu saldırı konusunda sorumluların hesap verilmesi konusunda yerine getirilmesi konusunda birlikte orada açıklamıştık. Bu gün de tekrar teyit ettik. Suriye’deki katliamlar bir an önce durdurulmalıdır. Kimyasal saldırıdan sorumlu olanlar cezalandırılmalıdır.” şeklinde konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER