ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Eylül 2013 Salı 07:14

Davutoğlu, İranlı mevkidaşı ile nehir kıyısında yürüyüş yaptı


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile birlikte Birleşmiş Milletler (BM) 68. Genel Kurul açılış toplantılarına katılmak için geldiği New York’ta yoğun bir görüşme trafiği yapan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İranlı mevkidaşı ile uzun süre başbaşa görüştü. İki bakan görüşmelerinin bir bölümünü ise BM’nin hemen yanında akan East (Doğu) nehri boyunca yürüyerek sürdürdü.

Davutoğlu ile İran Dışişleri Bakanı M. Javad Zarif'in görüşmelerinde ağırlıklı konunun Suriye olduğu belirtildi. Diplomatik kaynaklardan elde edilen bilgiye göre iki bakan, Suriye dışında İran’ın nükleer programı ve P5+1 ülkeleri ile yürütülen görüşmelerle Irak’taki son gelişmeleri de ele aldı. İki bakanın görüşmesinde ayrıca ağırlıklı olarak Türkiye ile İran arasındaki ikili ilişkilerin de masaya yatırıldığı, bölgenin içinde bulunduğu kritik dönemde Ankara-Tahran arasındaki işbirliği gelişmesinin barış ve istikrar çabalarına büyük yarar sağlayacağı ortak fikrine varıldığı aktarıldı.

Bakan Davutoğlu, Suriye başta olmak üzere diğer bölgesel sorunlar üzerinde daha kapsamlı görüşmeler yapabilmek için Zarif’i Türkiye’ye davet etti.

Barbados ile Trinidad ve Tobago dışişleri bakanları ile de yarı ayrı bir araya gelen Davutoğlu, Türkiye'nn Latin Amerika politikası hakkında bilgi verdi. Türkiye’nin bölgede iki yeni büyükelçilik (Dominik Cumhuriyeti, Panama) açtığına dikkat çeken Davutoğlu, Trinidad ve Tobago ile Barbados'la da ilişkilerini geliştirmek istediğini aktardı. Davutoğlu her iki ülkenin bakanından Türkiye’nin 2015-16 dönemi BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliği için destek istediği de açıklandı. Her iki ülkenin dışişleri bakanları da Türkiye'ye önem verdiklerini ve ilişkilerini geliştirmek istediklerini ilettiği aktarıldı.

Karayip Topluluğu (CARICOM) Genel Sekreteri Irwin LaRocque ile Türkevi’nde birarya gelen Davutoğlu, Türkiye’nin CARICOM bölgesine verdiği önemi ve son yıllarda hızla gelişen ilişkileri her alanda ilerletmek istediğini dile getirdiği öğrenildi. Davutoğlu CARICOM üyelerinden Türkiye’nin BMGK adaylığını desteklemelerini de istediği kaydedildi.

Genel Sekreter LaRocque, Türkiye'nin BMGK adaylığı konusunu gelecek CARICOM toplantısında ele alacaklarını belirterek Ankara’nın üyeliğine herkesin olumlu baktığını ifade ettiği öğrenildi.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER