ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mart 2014 Cumartesi 16:58

Davutoğlu ile Turçinov, Kırım’ı konuştu


Resmi temaslarda bulunmak üzere dün Ukrayna’nın başkenti Kiev’e gelen, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ukrayna Cumhurbaşkanı Vekili ve Parlamento Başkanı Oleksandr Turçinov ile bir araya geldi.

Basına kapalı olarak yaklaşık bir saat süren görüşmede, Türkiye ile Ukrayna arasındaki ilişkiler, Kırım’daki son gelişmeler, siyasi ve iktisadi konuların konuşulduğu belirtildi.

Görüşmede, Kırım Tatarlarının efsanevi lideri Ukrayna Parlamentosu Milletvekili Mustafa Cemiloğlu da hazır bulundu.

Karadeniz havzasındaki gerilimin tehlikeli sonuçlar doğurabileceğine dikkat çeken Turçinov, Kırım'da yaşayan bütün azınlıklar için elverişli koşulları oluşturmak istediklerini belirtti.

Rusya’nın Kırım’daki Rus azınlığın haklarını kısıtlandığına dair açıklamasının doğruyu yansıtmadığını ifade eden Turçinov, Kırım yarımadasındaki Kırım Tatar nüfusunun haklarının korunması hususunda da özel çaba sarf ettiklerini dile getirdi.

AGİT gibi uluslararası kuruluşlardan Kırım’a gözlemci gönderilmesi talebinde bulunduklarını belirten Turçinov, bu konuda Türkiye’den de destek istedi.

Türkiye’nin, Ukrayna’ya olan desteğinin süreceğini kaydeden Davutoğlu; “Önemli stratejik ortaklarımızdan birisi olan Ukrayna ile işbirliğine büyük önem veriyoruz ve buradaki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Bizim için Ukrayna’nın toprak bütünlüğü önemlidir.” dedi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER