ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Aralık 2013 Perşembe 11:03

Davutoğlu, D8 zirvesi için Pakistan’da

Davutoğlu, D8 zirvesi için Pakistanda

Davutoğlu, Gelişen Sekiz Ülke ' (D-8) Zirvesi’ne katılmak üzere Pakistan’ın başkenti İslamabad’a geldi.


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin kuruluşunda öncülük ettiği 'Gelişen Sekiz Ülke' (D-8) Zirvesi’ne katılmak üzere Pakistan’ın başkenti İslamabad’a geldi.

Dışişleri’nden yapılan açıklamada Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun 19 Aralık’ta İslamabad’da düzenlenecek 16. Bakanlar Konseyi toplantısına katılacağı ve evsahibi ülke makamlarıyla resmi temaslarda bulunacağı ifade edildi.

İran, Pakistan, Bangladeş, Malezya, Endonezya, Mısır ve Nijerya’nın katılımıyla 22 Ekim 1996 tarihinde kurulan ve sekretaryası İstanbul’da bulunan D-8, İslam Dünyasının Gelişen Sekiz Ülkesi arasında her alanda işbirliğini öngörüyor. 16. Bakanlar Konseyi toplantısında, teşkilatın 2012 yılında İslamabad’da gerçekleştirilen son zirvesinden bu yana kaydedilen gelişmeler ile D-8’in görünürlüğünün arttırılarak daha etkin bir yapı haline gelmesine yönelik hedeflere ulaşılmasına dair yürütülen faaliyetler ele alınacak.

Ayrıca, teşkilatın güçlü bir kurumsal temele oturtulması ve önümüzdeki dönemde hayata geçirilebilecek işbirliği projeleri hakkında görüş alışverişinde bulunuluyor.

Türkiye’nin kuruluşunda öncülük ettiği Gelişen Sekiz Ülke (D-8) Zirvesi’ne katılmak üzere Pakistan’ın başkenti İslamabad’a gelen Davutoğlu, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ile ikili görüşme yaptı.


KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER