ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Aralık 2012 Çarşamba 19:41

Davutoğlu: "Artık kaybedecek vaktimiz yok"


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye krizinin artık bir diplomatik egzersiz meselesi olmadığını belirterek artık karar alıp uygulama zamanı olduğunu söyledi.

Davutoğlu, Fas'ın Marakeş şehrinde yapılan 4. Suriye Haklının Dostları Grubu toplantısının ardından gazetecilerin sorularını cevapladı.

Davutoğlu, 2 senedir Suriye halkının önce keskin nişancılarla, sonra top ve tank atışları altında, sonra uçak ve helikopterlerle şehirleri bombalanmak suretiyle zulme uğradığını; bunun sonucunda en az 44 bin kişinin yaşamını kaybettiğini, 2 milyon insanın kış şartlarında evsiz ve yiyeceksiz bir durumda olduğunu ve 500 bin insanın da mülteci durumda olduğunu hatırlattı.

Böyle bir durum karşısında yeni diplomatik inisiyatifler başlatıp bu inisiyatiflere ek zamanlar tanıyarak kaybedecek vakitlerinin olmadığını vurgulayan Davutoğlu, "Bu mesele artık bir diplomatik egzersiz meselesi değil, karar alıp uygulama meselesi." diye konuştu.

Suriye'den her dakika gelen kötü haberlere dikkat çeken Davutoğlu, "Kaybedilen bir saatten bile, bir dakikadan bile hepimiz sorumluyuz. Toplantıda bahsettiğim takvim çizelgesinden kastettiğim, artık bir takvim içinde hareket etmek lazım olduğudur." dedi.

Davutoğlu, şimdiye kadar birçok inisiyatifin denendiğini ancak Suriye halkının artık bir ışık görmek istediğine dikkat çekerek sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu yüzden artık belli bir takvim içinde ve bu takvim içinde sonuç alınmazsa da belli yaptırımları içeren bir tutum benimsenmesi lazım. Bunu da artık BM Güvenlik Konseyi'nin bir karara bağlaması lazım. Önü açık ve aylarca sürecek yeni bir diplomatik egzersize Suriye halkının tahammülü kalmadı."

"El Ahdar el İbrahimi'nin inisiyatifi son şans mı olmalı sizce?" şeklindeki bir soruya Davutoğlu, "Öyle zaten, olmalı değil sadece. Suriye rejimi artık bunu görmeli. Bu inisiyatiften sonra tekrar bir inisiyatife başlanması söz konusu olmaz." diye cevapladı.

Suriye'ye gönderilmek istenen silahlara yönelik yaptırımlara ilişkin ise Davutoğlu, Türkiye'nin bu noktada kendi tedbirlerini aldığını ve buna şimdiye kadar izin vermediklerini; bu noktada bazı ülkelerin de tedbir aldığını belirtti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER