ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Şubat 2014 Pazartesi 15:54

Davutoğlu: Arkanızda güçlü devlet olduğunu hissedin

Davutoğlu: Arkanızda güçlü devlet olduğunu hissedin


Almanya'nın Münih şehrinde dün Türk vatandaşlarla bir araya gelen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye’de son on yılda yaşanan gelişmelere değindi ve vatandaşlara arkalarında artık daha güçlü bir Türkiye olduğu mesajı verdi.

Avrupa Türk Demokratlar Birliği (UETD) Bavyera teşkilatı tarafından organize edilen ve yoğun katılımın olduğu programda Davutoğlu, Türk insanının borç altında yaşamak istemediği için 50 yıl önce Avrupa’ya göç ettiğini ve bundan mantıkla hareketle de Türkiye’nin geçen yıl İMF’ye olan tüm borçlarını ödediğini, artık Türkiye’nin 70 sent borca ihtiyaç duyduğu günlerin geride kaldığını söyledi.

Geri Kabul Antlaşması neticesinde 3 ila 3,5 yıl sonra Türk vatandaşlarının Avrupa’ya vizesiz seyahat edebileceklerini dile getiren Dışişleri Bakanı, yine geçen yıl yapılan girişimler neticesinde Avrupa’da vatandaşların cumhurbaşkanlığı seçiminde sandıklarda oy kullanacaklarını kaydetti. Yer yer salonda ‘Türkiye sizinle gurur duyuyor’ sloganları atılırken Davutoğlu konuşmasında son on yılda Türkiye’nin gelişmesinin 3 önemli sac ayağı olduğunu ifade etti. Bunlardan birinin ‘güçlü demokrasi’ olduğunun altını çizen Davutoğlu, halkın iradesinin yönetime yansıdığını ve demokrasiyi daha da güçlendireceklerini dillendirdi.

"YOLSUZLUĞA YELTENENİN DÜŞMANI BİZ OLURUZ"

İkinci sac ayağının ‘ekonomik kalkınma’ olduğunu anlatan Davutoğlu, ekonomik gelişmelerin borç ile değil halkın alın teri olan vergiler sayesinde gerçekleştiğini söyledi ve ekledi: "Herhangi bir kötü niyetle kim yolsuzluğa yeltenirse, onun da en büyük düşmanı biz oluruz. Kimsenin milletin bir kuruş helal kazancına el uzatmasına izin vermeyiz.’’ dedi. Üçüncü sac ayağını ise ‘güçlü diplomasinin’ oluşturduğunun kaydeden Davutoğlu, vatandaşlara beraberliği muhafaza etmeleri, Almanya’da siyasi ve sosyal hayata katılmaları, köklerini unutmamaları ve arkalarında güçlü bir devlet olduğunu hissetmeleri çağrısı yaptı.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER