ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Sisli
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Ocak 2014 Çarşamba 14:15

Davutoğlu: 700 bin teröriste ev sahipliği yapıyoruz!


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin Suriye’de teröristlere destek verdiği iddialarına sert tepki gösterdi. Suriye halkının terörist olarak tanımlanmasına karşı çıkan Davutoğlu, “Türkiye’de 700 bin teröriste ev sahipliği yapıyoruz. Topraklarımızda 85 bin terörist dünyaya geldi. Toplam 2 milyon terörist de komşu ülkelere sığındı.” diye konuştu.

Montrö’deki Suriye konferansının açılışında konuşan Davutoğlu, Suriye halkının gerçek temsilcileri olarak nitelendirdiği Suriye Milli Konseyi’ne ızdıraplara rağmen bu konferansa katıldığı için teşekkür etti.

Esed rejiminin gaddarlığına uğrayan milyonlarca insanın ‘terörist’ olarak yaftalanmasına ironik bir dille dikkat çeken Ahmet Davutoğlu, “Evet, terörist şehirler de Scud füzeleri ve varil bombalarıyla vuruldu. Ama biz Suriye’de kimin terörist olduğunu biliyoruz. Rejimin temsilcilerinin yalanlarıyla tüm uluslararası toplumu aldatabileceklerini nasıl düşünebildiğini merak ediyorum.” dedi. Bakan Davutoğlu, kendi halkına karşı alçakça suçlar işleyenlerin utanmazca suçlamalarda bulunduğunu vurguladı ve “Tarih onları çok kötü yargılayacak.” dedi.

Suriye'deki Esed rejiminin işkencelerini belgeleyen fotoğraflara da değinen Davutoğlu, sorumluların uluslararası mahkemelerde hesap vermesini istedi. Davutoğlu, Beşşar Esed ve yakın adamlarının eline kendi halkının kanının bulaştığını vurguladı ve meşruiyetini kaybeden bu rejimin yönetimde kalamayacağını dile getirdi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER