ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Temmuz 2013 Pazartesi 23:41

''Darbeye Karşı Gazeteciler Hareketi'' kuruldu


Mısır'da ordunun yönetime el koymasını protesto eden bir grup gazeteci "Darbeye Karşı Gazeteciler Hareketi"ni kurdu.

Hareketin kuruluşu dolayısıyla yayımlanan açıklamada, "Biz farklı siyasi ve fikri akımlara mensup Mısırlı gazetecileriz. 25 Ocak Devrimi'nin kazanımlarını korumak, askeri darbeye karşı durmak, medya ahlakını ve demokrasi ilkelerini yüceltmek için bir araya gelerek bu hareketi kurduk'' denildi.

Açıklamada, Mısır medyasının askeri darbenin bedelini ağır ödediği savunularak, "Zamanı 60 yıl öncesine götürmek isteyen cuntanın yaptığı darbenin hemen ardından ülkede 7 Televizyon kanalı kapatıldı. Bazı gazetelere yayım yasağı getirilirken hakkın yanında durduğu için bir çok gazeteci baskı ve kısıtlamalara maruz kaldı" ifadesine yer verildi.

AA muhabirine konuşan Vefd gazetesi eski Editörü Adil Sabri de hareketin hedefini, "Seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye yapılan askeri darbeye karşı çıkmak" olarak açıkladı.

Tüm gazetecilere harekete üye olma çağrısında bulunan Sabri, Darbeye Karşı Gazeteciler Hareketi'nin yarın ilk toplantısını düzenleyeceğini belirtti.

Arap dünyasının önemli gazetecilerinden Fehmi Hüveydi, Şuruk Gazetesi Editörü Vail Kandil ve Mısır'ın resmi haber ajansı Şark'ul Evsat Genel Müdür Yardımcısı Ahmed eş-Şarkavi gibi önemli isimlerin yer aldığı Darbeye Karşı Gazeteciler Hareketi'ne 70 gazeteci üye oldu. 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER