ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ocak 2013 Perşembe 22:37

Cuntacının cenazesinde havaya 10 el ateş edildi


Yunanistan'da Albaylar Cuntası'nın hapiste ölen son üyesi Nikolaos Dertilis (92), bugün Atina'daki 1. Mezarlıkta toprağa verildi. Defin öncesi yapılan dini törene aralarında neonazi yanlısı ırkçı Altın Şafak örgütü milletvekilleri, aşırı sağcı gruplar ve cunta yanlısı yaklaşık 200 kişi katıldı. Havaya 10 el ateş edildi.

Yunanistan'da 1967-1974 yıllarında yönetime el koyan Albaylar Cuntası'nın hapisteki son üyesi Nikolaos Dertilis, Atina'da toprağa verildi. Dertilis'in tabutu Yunan bayrağı ile sarılırken, Albaylar Cuntası'nın ambleminin yer aldığı bir de flama taşındı. Saat 10:00'da yapılan dini törene ırkçı Altın Şafak örgütünden 5 milletvekili, aşırı sağcı gruplar ve cuntaya sempati duyan yaklaşık 200 kişi katıldı. Cenazede teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın Kenya'ya kaçırılması öncesi Atina'daki villasında 12 gün saklayan emekli amiral Antonis Naksakis ve son seçimlerde parlamento dışı kalan aşırı sağcı Halkçı Ortodoks Cephe milletvekili adayı Kostas Plevris de hazır bulundu. Albaylar Cuntası'ının 3 liderinden hayatta kalan tek üyesi Stiyanos Pattakos ve ölen liderlerinden Nikolaos Makarezu'nun dul eşi Hariklia Makarezu çelenk gönderdi.

Yoğun güvenlik önleminde rağmen cenaze töreni sırasında iki farklı kişi tarafından havaya 10 el ateş edildi. Bu sırada alkışlar eşliğinde kısa süreli slogan atıldı. Görgü şahitlerine göre kovanlar hemen toplandı. Sloganlar cenaze kiliseden çıkarılırken de devam etti. Yunan milli marşı da okundu.

Törende bir konuşma yapan aşırı sağ yayınlarıyla bilinen 2 bin tirajlı Elefteri Ora gazetesi sahibi Grigoris Mihalopulos, "Kahraman olan Yunanistan Cumhurbaşkanı Yorgos Papadopulos (Albaylar Cuntası lideri. Hapiste ölmüştü) gibi bir kahraman daha gitti." dedi. Dini töreni ise cuntacı görüşleriyle bilinen Peloponnes bölgesi Kalavriton Metropoliti Amvrosios icra etti. Metropolit, cuntacı Dertilis'in Yunanistan'ın bağımsızlık savaşında rol oynayan Kolokotronis gibi kahraman olduğunu ileri sürdü.

Albaylar Cuntası'nın hapisteki son üyesi Nikolaos Dertilis (92), yaklaşık bir aydır beyin kanaması teşhisi ile tedavi gördüğü Atina'daki Kızılhaç Devlet Hastanesi'nde pazartesi günü ölmüştü. 38 yıldır Atina'daki Koridallos hapishanesindeki hücrede yatan Nikolaos Dertilis, özür dilemesi halinde belli şartlar altında hapisten çıkarılmasını içeren belgeye "ilkeleri gereği" imza koymayı reddettiği için hastaneye nakledilene kadar hapiste yatmıştı.

Cunta'ya karşı öğrenciler tarafından en ciddi direnişin gerçekleştiği 17 Kasım 1973'te Politeknik Üniversitesi ayaklanmasını kanlı şekilde bastırmakla suçlananlar arasında yer alan Dertilis, 1975'te diğer cuntacılarla birlikte yargılanmıştı. 18 Kasım 1973'te 20 yaşındaki Mihalis Miroyanni adlı üniversite öğrencisini öldürmek ve vatana ihanet suçlamalarından ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER