ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ekim 2013 Salı 13:52

Cumhuriyet Bayramı Romanya'da kutlandı


Cumhuriyetin 90’ıncı yılı Romanya'nın başkenti Bükreş'teki Atatürk Anıtı ve Türk şehitliğinde kutlandı.

Törenlere Romanya Büyükelçisi Ömür Şölendil, Askeri Ataşe Jandarma Kurmay Albay Şamil Türk Özkan ve Romanya’da bulunan Türk sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Kutlamalar Büyükelçi Ömür Şölendil’nin şehir merkezindeki Atatürk büstüne çelenk koymasıyla başladı. Büyükelçinin ardından STK temsilcileri büste çelenk koydu ve bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Atatürk Anıtı'nın ardında şehitlikte tören yapıldı. Şehitliğe büyükelçi ve törende bulunan STK temsilcileri çelenk bıraktı. Saygı duruşunun ardında İstiklal Marşı okundu. Bükreş Camii imamı Osman Aziz, cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve şehitler için dua etti.

Duanın ardından büyükelçi şehitlikte bulunan şeref defterine şöyle yazdı: “Ulu önder Atatürk’ün çizdiği yolda kısa sürede ulaşmış olan devletimizin önümüzdeki dönemde de her alanda gerekli hamleleri sürdüreceğine ve adımları atacağına olan inancımız tamdır.”

Şehitlik ziyaretinin ardından Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği'nde Cumhuriyetin 90’ıncı yılı münasebetiyle resepsiyon verildi.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER