ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Mayıs 2013 Çarşamba 19:23

Cumhurbaşkanı Gül Türkmenistan’da


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, üç günlük resmi temaslarda bulunmak üzere Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’a geldi. Cumhurbaşkanı Gül, Aşkabat Havalimanı’nda Dışişleri Bakanı ve Devlet Başkanı Yardımcısı Raşid Meredov, Eğitim Bakanı Gülşat Mammedova, Türkiye'nin Aşkabat Büyükelçisi Şevki Mütevellioğlu ve diğer yetkililer tarafından karşılandı. Türkmen çocuklar havalimanında Cumhurbaşkanı Gül'e, ekmek ikram etti. Gül ve Hayrünisa Gül’ü Türkmenistan’daki öğrenciler ve 100’ün üzerinde işadamı karşıladı.

Havalimanın VIP salonunda kısa süre Türkmen yetkililer ile sohbet eden Cumhurbaşkanı Gül, ziyaret sırasında ikamet edeceği Oğuzkent oteline konvoy eşliğinde hareket etti. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Aşkabat’taki resmi temaslarına yarın başlayacak.

Cumhurbaşkanı Gül'ün ziyaretleri münasebetiyle yapılacak baş başa ve heyetler arası görüşmelerde, Türkiye-Türkmenistan ikili ilişkilerinin gündeminde yer alan konular ile çeşitli bölgesel ve uluslararası gelişmelerin ele alınması planlanıyor.

Ziyarette Gül'e Berdimuhamedov tarafından Türkmenistan Devlet Nişanı tevcih edileceği, ayrıca Türkmenistan İktisat ve Kamu Yönetimi Devlet Enstitüsü tarafından fahri doktora verileceği duyuruldu. Gül bu maksatla düzenlenecek törenin ardından, Enstitü'nün öğrencilerine hitap edecek.

Gül, Aşkabat'taki programları çerçevesinde, Türkmenistan'da yerleşik Türk vatandaşları ile bir araya gelecek. Berdimuhamedov ile birlikte Uluslararası Türkmen-Türk Üniversitesi'nin yeni kampüsünün temel atma törenine iştirak edecek olan Gül, Türkmenistan Devlet Başkanlığı Atçılık Sporu Kompleksi'nde onuruna düzenlenecek etkinliklere de katılacak.

Ziyaret vesilesiyle, iki ülke arasındaki kapsamlı işbirliğinin daha da derinleştirilmesi hedefi doğrultusunda çok sayıda anlaşmanın imzalanması planlandı. Gül'ün ziyaretinin, geçmişte edinilen tecrübe ışığında, bu iki kardeş ülke arasındaki müstesna işbirliğinin geleceğe yönelik stratejik bir vizyonla tahkimini sağlaması ve bu doğrultuda farklı sahalardaki ilave işbirliği fırsatlarının değerlendirilmesine imkan tanıması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e Aşkabat ziyaretinde eşi Hayrünnisa Gül, bakanlar, işadamları ve birçok bürokrat eşlik ediyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER