ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mart 2014 Pazartesi 15:14

Cumhurbaşkanı Gül Danimarka'ya geldi


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve beraberindeki heyet, üç günlük resmi ziyaret kapsamında Danimarka’nın başkenti Kopenhag’a geldi.

Abdullah Gül ve eşi Hayrunnisa Gül, havaalanında, Danimarka Kraliçesi II. Margrethe, eşi Prens Henrik ve kraliyet ailesi mensupları tarafından karşılandı. Merasim kıtasını selamlayan Cumhurbaşkanı, Türk ve Danimarka heyeti, görüşmeler için havaalanından Kopenhag’daki Amalienborg Sarayı’na geçecek.

Abdullah Gül ve beraberindeki heyet, Amalienborg sarayından sonra Türk ve Danimarkalı şirket temsilcileri ile öğle yemeği yiyecek.

Türk-Danimarka Ticaret ve Yatırım forumunun açış konuşmasına yapacak olan Cumhurbaşkanı Gül sırasıyla, Danimarka çevre dostu iş sektörünün sergilendiği Yeşilev ve dünyaca ünlü deniz taşıma firması A.P. Moller-Maersk’i ziyaret edecek.

II. Margrethe, eşi Prens Henrik ve kraliyet ailesi mensupları, Türk heyetini akşam yemeği için Amalienborg Sarayı’nda ağırlayacak.

Kraliçe Margrethe ve eşi Prens Henrik, 10 Haziran 1967 tarihinde evlendikten sonra balayı için gizlice Türkiye’ye gelmişti. Kraliçe ve eşi, beş haftalık Türkiye tatili sırasında arabayla Kuşadası, Marmaris, Antalya ve Alanya’yı gezmişti.

Yaklaşık 60 bin kişilik Türk nüfusu, Danimarka’daki en geniş yabancı asıllı topluluğu oluşturuyor.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER