ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Temmuz 2013 Salı 21:47

Cumhurbaşkanı Gül, BM’de Obama’dan sonra konuşacak


Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nun Eylül ayında başlayacak olan 68. dönem çalışmalarının ilk gününde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ABD Başkanı Barack Obama’dan sonra kürsüye gelecek.

Gelen Kurul’da devlet başkanlarının konuşmaları 24 Eylül’de başlayacak. 68. dönem Genel Kurul açılış toplantılarının ilk gününde her yıl olduğu gibi yine önce Brezilya ardından da ABD devlet başkanları konuşmalarını yapmak için kürsüye gelecek. Cumhurbaşkanı Gül, Başkan Obama’dan sonra Genel Kurul’a seslenerek, Türkiye adına dünyadaki gelişmeleri değerlendirme konuşmasını yapacak.

Genel Kurul çalışmalarının sabahki oturumunda Gül’ün hitabından sonra sırasıyla Nijerya, Şili, Azerbaycan, Mozambik, Fransa, Fas, Slovakya, Kolombiya, Monako, Güney Afrika, Ukrayna ile Sri Lanka devlet başkanları söz alacak.

Genel Kurul çalışmalarına bu yıl 70 ülkenin devlet başkanının katılması öngörülüyor. 1 Ekim’de tamamlanacak olan devlet başkanları, başbakan ya da bakanlar düzeyindeki konuşmalar için 42 başkan yardımcısı ile başbakan katılacak. Dünya liderlerini her yıl olduğu gibi BM Genel Kurul çalışmaları bu sene de New York’ta buluşturacak.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER