ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Hafif Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Mayıs 2014 Cuma 00:02

"Çok sayıda korkunç fotoğraflar var"

"Çok sayıda korkunç fotoğraflar var"

Suriye'de insanlık suçunu belgeleyen yeni fotoğraflara bir tepki de ABD'den geldi.


ABD, Anadolu Ajansının yayımladığı, Suriye rejiminin muhaliflere uyguladığı sistematik işkenceyi belgeleyen insanlık suçu fotoğraflarına ilişkin, "Oralarda bir süredir çok sayıda korkunç fotoğraflar var. Bu zulümler, Suriye rejiminin Uluslararası Ceza Mahkemesine (UCM) havale edilmesine ilişkin BM Güvenlik Konseyi'ndeki bugünkü oylama gibi çabaları niçin tamamıyla desteklediğimizin nedenidir" dedi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki'ye günlük basın brifinginde, Anadolu Ajansının BM Güvenlik Konseyi'nin, Suriye'deki durumun UCM sevk edilmesine ilişkin karar tasarısını oylamaya sunmasıyla eş zamanlı olarak ortaya çıkan yeni görüntüler soruldu.

Psaki, fotoğraflara ilişkin değerlendirmesinde, "Oralarda bir süredir çok sayıda korkunç fotoğraflar var. Bu zulümler, Suriye rejiminin UCM'ye havale edilmesine ilişkin BM Güvenlik Konseyi'ndeki bugünkü oylama gibi çabaları niçin tamamıyla desteklediğimizin nedenidir" ifadesini kullandı.

BM Güvenlik Konseyi'ndeki Suriye'de işlenen savaş suçları ve insan hakları ihlallerinin UCM'ye sevkini içeren, Fransa'nın hazırladığı karar tasarısının, Rusya ve Çin'in vetosuyla reddedilmesine ilişkin de Psaki, bu kararın kendilerini rahatsız ettiğini dile getirdi.

Sözcü Psaki, şunları söyledi:
"Rusya ve Çin'in vetosu ile Suriye'deki vahşilikleri yapanların sorumlu tutulmasına yönelik yetersiz destek bizi son derece rahatsız etti. Bu vetoya rağmen, Suriye sivil toplumu ve uluslararası toplum tarafından, Suriye'deki vahşetten suçlu olanların gelecekte sorumlu tutulmalarına yardımcı olabilecek belgelerin delil olarak toplanması çabaları da dahil, geçiş dönemi yargı sürecine ve sorumluların hesap verebilmesinin sağlanmasına zemin hazırlamaya dönük pratik adımları desteklemeyi sürdüreceğiz."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER