ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Şubat 2013 Cumartesi 02:11

''Çok fazla ölümler, çok fazla şiddet var"


ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye'deki şiddeti sona erdirmek için başta diplomatik olmak üzere ne gibi adımlar atılabileceğine dair seçenekleri gözden geçirdiklerini söyledi.

Kerry, ABD Dışişleri Bakanlığı görevine başladıktan sonraki ilk basın toplantısını yaptı.

Kanada Dışişleri Bakanı John Baird ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Kerry'ye bir gazeteci, Amerikan medyasında yer alan, bir önceki Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da dahil bazı üst düzey yönetim yetkililerinin Suriyeli muhaliflere silah sağlanmasını desteklediği yönündeki haberleri hatırlatarak, ''Senato'dayken bu plan hakkında bilgilendirilmiş miydiniz- Bu plan hakkında ne düşünüyorsunuz- Sizce muhalifleri silahlandırmaya başlamanın zamanı mı-'' yönünde soru yöneltti.

Kerry, ''Öncelikle Beyaz Saray'da ne görüşmeler yapıldığına dair bilgim yok ve geriye gitmeyeceğim. Şimdi yeni bir yönetim görev başında, Başkan Obama'nın ikinci dönemi. Ben yeni Dışişleri Bakanı'yım ve bu noktadan sonrasına bakacağız'' dedi.

Yönetimdeki herkesin ve dünyanın diğer kesimlerindeki insanların, Suriye'de devam eden şiddetten derin kaygı duyduğunu ifade eden Kerry, sözlerine şöyle devam etti:

''Çok fazla ölümler, çok fazla şiddet var ve elbette ilerleme sağlayacak bir yol bulmak için çabalıyoruz. El Nusra, Irak El-Kaidesi ve sahadaki diğer şiddet yanlısı gruplarla ilgili ciddi sorular var. Çok karmaşık ve tehlikeli bir durum. Kimyasal silahların varlığından da derin kaygı duyuyoruz.

Yani şunu söyleyebilirim; değerlendiriyoruz, şu anda değerlendirme aşamasındayız. Şiddetin azaltılması ve durumla baş edilmesine katkı sağlama çabası çerçevesinde başta diplomatik olmak üzere ne gibi adımlar atılabileceğini gözden geçiriyoruz.''

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER