ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Ocak 2013 Çarşamba 19:14

Clinton, Senato’ya ifade verdi


 Önümüzdeki günlerde görevinden ayrılacak olan ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton aralarında Büyükelçi Chris Stevens’ın da bulunduğu 4 Amerikalı yetkilinin hayatını kaybettiği Bingazi saldırısıyla ilgili Senato Dış İlişkiler Komitesi’ne ifade verdi.

Clinton, Kongre’deki ifadesinde bakanlık olarak 11 Eylül’deki Büyükelçilik saldırısının ardından hızla ABD’li diplomatların güvenliğini artırmaya çabaladıklarını ifade etti.

Yakın zamanda terk edeceği bakanlığı güvenli, güçlü ve daha korunaklı bir şekilde bırakmakta kararlı olduğunu söyleyen Clinton, bunun sağlanması için kendisini daha fazla adamış başka birinin olmadığını belirtti. Clinton bu çabalarına kanıt olarak diplomatik güvenliğin sağlanması için bağımsız kuruluşlar tarafından hazırlanan 29 maddelik raporun uygulanmasını gösterdi.

Clinton saldırının yaşandığı büyükelçiliğin güvenliği artırılmasını talep ettiği iddialarına da cevap verdi. Bingazi ile ilgili kendisine herhangi bir güvenlik artırımı talebi gelmediğinin altını çizen Clinton, “Bana kimse gelmedi. Onları kabul etmedim. Onları reddetmedim.” dedi.

CEZAYİR’DEKİ SALDIRILARDA KULLANILAN SİLAHLAR LİBYA’DAN

Arap baharının bölgede güvenliği olumsuz etkilediğini ifade eden Clinton, Bingazi olayının bölgede yaşanan tek saldırı olmadığına dikkat çekti. Clinton, Kuzey Afrika’da radikal grupların tehdit olmaya devam ettiğini söyledi.

Clinton geçtiğimiz günlerde Cezayir’de yaşanan ve 3 ABD’li vatandaşın da öldürüldüğü doğalgaz tesisi saldırısına da değindi. Clinton, “Şüphe yok ki Cezayirli teröristlerin silahları Libya’dan geliyordu. Şüphe yok ki Mali’deki El Kaide üyeleri Libya’dan gelen silahlara sahip.” dedi.

Mali’deki çatışmaları ‘devem eden çok ciddi bir tehlike’ olarak tanımlayan Clinton, “Orada bir çaba içindeyiz. Bu gerekli olan bir çaba. Kuzey Mali’nin radikal gruplar için güvenli bir sığınak olmasına izin veremeyiz.” şeklinde konuştu.

Kongre’ye geçtiğimiz ifade vermesi beklenen Clinton’ın oturumu yaşadığı sağlık problemleri nedeniyle ertelenmişti. Clinton, çift yapıdan oluşan ABD Kongresi’nde Senato’dan sonra Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi’ne de ifade verecek. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER