ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Kasım 2012 Pazartesi 10:12

Çıplak tarayıcılar Frankfurt'ta

Çıplak tarayıcılar Frankfurtta

Tartışmalara yol açan vücut tarayıcıları ilk olarak Frankfurt Havalimanı'nda kullanılılyor.


Alman kamuoyunda mahremiyeti ve kişisel hakları ihlal edeceği gerekçesiyle tartışmalara yol açan vücut tarayıcıları ilk olarak Frankfurt Havalimanı'nda kullanılmaya başlandı.

Federal Emniyet Müdürlüğü ABD'ye yapılan uçuşların kontrolünün yapıldığı bölüme yerleştirilen üç cihazın kullanımının şu an için zorunlu olmadığını kaydetti.

Yolcular alternatif olarak elle arama seçeneğini tercih edebiliyor. Yeni tarayıcılar vücudun çıplak silüetini çıkartmak yerine vücudun taranan bölgesini bir sembol gövde üzerinde gösteriyor.

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre; Tarayıcıların "milimetrik dalga" adlı bir teknoloji kullandıklarını belirten Federal Emniyet Müdürlüğü bu teknolojinin sağlığa zararlı olmadığını belirtti. Çıplak tarayıcılar daha önce Hamburg'da deneme amaçlı olarak 10 ay boyunca kullanılmıştı.

Avrupa Birliği vücut tarayıcıların havayolları ulaşımında yapılan güvenlik kontrollerinde kullanımına onay vermişti. Tarayıcılar ABD yolculukları için öngörülen daha sıkı güvenlik kontrolleri nedeniyle ilk olarak ABD uçuşlarında kullanılacak.
 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER