ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Haziran 2013 Salı 14:01

Çin’in uzay aracı başarılı şekilde fırlatıldı


Uzay alanında iddialı konuma yükselen Çin, Shengzhou (Kutsal Gemi)-10 adlı insanlı uzay aracını başarıyla fırlattı.

Uzay aracı ülkenin kuzeybatısındaki Gansu eyaletinde bulunan Jiuquan Uydu Fırlatma Merkezi’de yerel saatle 17.38'de (TSİ 12.38) fırlatıldı. Fırlatma Çin'in devlet televizyonu CCTV’den de canlı yayınlandı ve Cumhurbaşkanı Xi Jinping fırlatma merkezinde süreci canlı olarak izledi. Zira bu seferki uçuş, 2020’ye kadar bir uzay istasyonu kurmayı ve Ay’a astronot göndermeyi hedefleyen Çin için hayati önem taşıyor.

Bu uçuş aynı zamanda, Çin'de insanlı uzay çalışmaları tarihinde ilk ‘’uygulanabilir uçuş’’ olma özelliği taşıyor. Bu uçuşta, Shenzhou-8 ile Shenzhou-9 uzay araçlarının yaptığı deney niteliğindeki uçuşlardan farklı olarak, Tiangong-1'e insan ve malzeme sevki konusunda hizmet sağlanacak. Yetkililer, bugün gerçekleşen uçuşun, Shenzhou uzay araçları ve taşıyıcı roketlerden oluşan uzay ve yerküre arasında gidiş-dönüş nakliye sisteminin uygulanabilir aşamaya girdiğini gösterdiğini belirtiyor.

Shenzhou-10 aracında çöp işlemi iyileştirilirken, astronotların mesai saatleri de standart hale getirildi. Uzay modülündeki bazı cihazlarda yapılan iyileştirmeyle, astronotların uzaydaki hayatları önceki uçuşlara göre daha konforlu hale geldi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER