ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Şubat 2013 Perşembe 11:43

Çin'in kirlilik haritası çıkartıldı


Çin'de ülke genelindeki 74 ayrı şehirde hava kalite raporu yayınlandı. Rapora göre ülkenin en kaliteli havasına sahip şehri Haikou olurken, en kirli sahip şehrin ise Xingtai olduğu açıklandı. Başkent Pekin ise hava kalitesi bakımından en kötü 9. şehir oldu.

Çin medyasında yer alan haberde, ülkenin en temiz ve en kirli havasına sahip 10 şehrinin hazırlanan hava kalitesi raporuna göre belirlendiği bildirildi. Ülkedeki 74 ayrı şehirde Ocak ayından itibaren hesaplandığı belirtilen hava kalite raporunda, kuzey bölgesindeki şehirlerde hava kalitesinin güney bölgesindeki şehirlere oranla daha kötü olduğu kaydedildi.

Çin’deki hava kalitesi en iyi 10 şehir arasında güneydeki turistlik mekanlardan Haikou ilk sırada yer alırken, Fuzhou ikinci, Zhoushan üçüncü sırada yer aldı. Listedeki diğer şehirler ise sırasıyla Xiamen, Huizhou, Zhaoqing, Shenzhen, Kunming, Tibet’in başşehri Lhasa ve Zhuhai olduğu ifade edildi.

Ülkedeki hava kalitesi bakımından en kötü 10 şehir arasında Hebei eyaletinin başı çektiğine dikkat çekildi. Çin’deki hava kalitesi en kötü ilk üç şehirde bu eyalette yer alırken, Xingtai ilk sırada, eyaletin başşehri Shıjiazhuang ikinci sırada ve Baoding şehri üçüncü sırada yer aldı. Listedeki diğer şehirler ise sırasıyla Handan, Langfang, Hengshui, Jinan, Tangshan, başkent Pekin ve Zhengzhou oldu.

PEKİN’DE HAVA KİRLİLİĞİ REKOR KIRDI

Çin’in başkenti Pekin’de geçtiğimiz Ocak ayında sadece 5 gün boyunca duman olmadığı açıklandı. Ülkede 1961 yılından itibaren en kötü hava kalitesinin yaşandığı belirtilirken, Pekin’de havadaki metrekareye düşen zararlı partikül oranının Dünya Sağlık Örgütü’nün kabul edilebilir saydığı orandan 36 kat fazla olduğuna dikkat çekildi.

Çin’de hava ve su kirliliğinden dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı her yıl 750 bini buluyor. Sadece 10 yılda akciğer kanserine yakalananların sayısı yüzde 60 oranında arttı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER