ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Aralık 2012 Çarşamba 15:34

Çin’in gelişmesi kimseye tehdit değil


Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) yeni Başkanı ve Mart 2013’te Cumhurbaşkanlığını devralacak Xi Jinping, ülkesinin gelişmesinin başkalarına meydan okuma ya da diğer ülkeler ve dünya için tehdit olmayacağını söyledi.

Xi, bugün Pekin’deki meclis binasında Çin'de çalışan yabancı uzmanlardan 20 temsilciyle görüşmesinde, Çin'in davasının dünyaya açılıp, ileri bilgileri öğrenme davası olduğunu kaydetti.

Devlet medyasından Çin Uluslararası Radyosu’nun haberine göre, söz konusu görüşme Xi’nin 20 gün önce ÇKP lideri olarak seçilmesinden sonra dış ilişkilere ilişkin ilk faaliyeti oldu. Haberde, görüşmeye Almanya ve Rusya'nın da aralarında bulunduğu 16 ülkenin vatandaşının katıldığı kaydedildi.

Habere göre, uzmanların görüşlerini dinleyen Xi, Çin'de reform ve dışa açılma politikasında kaydedilen başarılarda yabancı uzmanların büyük katkısının olduğunu dile getirdi. Çin'in reform ve dışa açılma politikasını kararlılıkla izlemeye devam edeceğini hatırlatan Çin’in müstakbel lideri, yabancı uzman ve yetenekli insanları farklı yöntemlerle Çin'in modernizasyon inşasına katılarak, Çin'in gelişmesini desteklemeye davet etti.

Resmi Xinhua ajansına göre, Çin'in barışçıl gelişme yolunu izlediğine vurgu yapan Xi, ülkesinin ilerlemesin bencil bir tür ve diğer ülkeler için zararlı olmadığını ve başkalarına zarar vermeden barışçıl kalkınma istediklerini anlattı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER