ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Hafif Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Mayıs 2014 Salı 10:21

Çin'e siber casusluk suçlaması!

Çine siber casusluk suçlaması!

ABD, 5 Çinli askeri görevliyi siber casusluk faaliyetinde bulundukları iddiasıyla Amerikan firmalarından stratejik bilgi çalmakla suçladı.


ABD Adalet Bakanlığı, 5 Çinli görevliyi güneş enerjisi, nükleer reaktör inşası ve çelik sanayilerinde faaliyet gösteren 6 Amerikan firmasına karşı siber casusluk yoluyla ticari sırları ele geçirme iddiasıyla suçladı.

ABD böylelikle Çin'e yönelik siber casusluk iddiasını ilk defa kamuya açık olarak dile getirmiş oldu.

Casuslukla suçlanan Çinli görevlilerin ticaret sırlarını çaldığı iddia edilen firmalar arasında Westinghouse Electric Co., United States Steel Corp, Alcoa Inc, SolarWorld AG ve Allegheny Technologies Inc. de bulunuyor.
ABD Adalet Bakanı Eric Holder, yabancı hükümetlerin Amerikan firmalarını sabote etme çabalarına hoşgörü göstermeyeceğini belirtti.

ABD yetkilileri bir süredir Çin askeri kaynaklarını ve Çin kökenli bilişim sabotajcılarını (hacker) Amerikan sanayi ve askeri hedeflerine saldırı düzenleyip özellikle gizli sırları ve fikri mülkiyete konu olan bilgileri çalmakla suçluyor.

Geçen yıl Rusya'nın St. Petersburg kentinde düzenlenen zirvede siber güvenlik konusu gündeme gelmiş ve başkan Obama, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping'e konuyla ilgili kaygılarını iletmişti.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER