ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Nisan 2014 Pazartesi 17:08

Çin’den Ukrayna çağrısı: İtidalli olun


Pekin yönetimi, Ukrayna’daki çatışmalarla ilgili olarak, Ukrayna'daki tüm tarafların sabırlı ve temkinli davranmalarını istedi.

Pekin’de düzenlenen olağan basın toplantısında gazetecilerin sorularını cevaplayan Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunying, Ukrayna’daki taraflardan krizin siyasi diyalog yoluyla çözmenin yollarını aramalarını arzu ettiklerini belirtti. Ukrayna’nın Donetsk eyaletinin Slaviyansk şehrinde güvenlik güçleriyle Rusya yanlıları arasında dün çıkan çatışmada, polisler ve muhaliflerden ölen ve yaralananlar olmuştu. Hua, muhaliflerin söz konusu şehirde devlet binalarını kuşatmaları üzerine Ukrayna güvenlik birimlerinin düzenlediği operasyonu değerlendirdi. Çinli Sözcü, "Ukrayna'daki tarafların sabırlı ve temkinli davranarak, çeşitli bölgeler ve çeşitli etnik grupların meşru haklarını göz önünde bulundurmalarını, krizi siyasi diyalog yoluyla çözmenin yollarını aramalarını arzuluyoruz. " dedi. Hua, Ukrayna'da siyasal istikrarın sağlanması ve ekonomik gelişmenin hızlandırılmasından yana olduklarını da dile getirdi.

Öte yandan Rusya'nın talebiyle yapılan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin Ukrayna'daki durumu ele aldığı dünkü olağanüstü toplantısından bir sonuç çıkmadı. Çin'in BM'deki temsilci yardımcısı Wang Min, Çin'in, Ukrayna'daki gerginliğin sürekli tırmanmasından duyduğu kaygıyı dile getirdi ve ilgili tarafların soğukkanlılığı korumasını arzuladıklarını belirtti. Wang, Çin’in Ukrayna konusundaki tutumunu yineledi ve sorunun siyasi ve diplomatik yollarla, hukuk ve düzen çerçevesinde çözülmesi gerektiğini hatırlattı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER