ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Mart 2013 Pazartesi 15:24

Çin’den Suriye’nin Dostları açıklaması


Pekin yönetimi, Roma'da yapılan Suriye'nin Dostları toplantısına ilişkin olarak, hükümet ile muhalifler arasında siyasi diyalogun başlatılmasının en acil görev olduğunu açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Pekin’de düzenlenen olağan basın toplantısında gazetecilerin, Roma’da alınan muhaliflere daha fazla yardım sağlama kararıyla ilgili sorusuna verdiği cevapta, en acil görevin iki taraf arasında siyasi diyalogun başlatılması olduğunu belirtti.

Siyasi geçiş yol haritası ve geçici yönetim mekanizmasının oluşturulması mecburiyetine vurgu yapan Hua, Suriye halkının iradesini yansıtacak ve tüm taraflarca kabul edilebilecek nihai çözüm planının aranması gerektiğini ifade etti. Çin'in öteden beri Suriye krizinde tek çözümün siyasi diyalog olduğunu savunduğunu hatırlatan Dışişleri Sözcüsü, uluslararası toplumun ilgili taraflarından yapıcı ve aktif rol oynamalarını beklediklerini dile getirdi.

11 ülkeden temsilcilerin katılımıyla 28 Şubat’ta İtalya'nın başkenti Roma’da yapılan Suriye Halkının Dostları "Çekirdek" Grubu toplantısında konuşan ABD’nin yeni Dışişleri Bakanı John Kerry, Washington’un ilk kez, Suriyeli muhalif güçlerine öldürücü etkisi olmayan malzeme yardımında bulunacaklarını söylemiş ve 60 milyon dolar para yardımında ulunacaklarını kaydetmişti. Kerry, Esed rejimine karşı mücadele edenlere gıda ve ilaç göndereceklerini de belirtmişti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER