ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mart 2013 Çarşamba 13:25

Çin'den Kuzey Kore'ye itidal çağrısı


Çin, Pyongyang yönetiminin Güney Kore ile imzalanan ateşkesi iptal etme tehdidinin ardından taraflara "sükunet ve itidal" çağrısı yapıldı.

Pekin’de düzenlenen olağan basın toplantısında gazetecilerin sorularını cevaplayan Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, taraflara sükunet ve itidal çağrısı yaptı. Bahsi geçen ateşkes anlaşmasının Kore Yarımadası üzerindeki barış ve istikrar açısından büyük önem taşıdığına vurgu yapan sözcü, ilgili taraflara tansiyonu artıracak davranışlardan kaçınma tavsiyesinde bulundu.

Kore yarımadasındaki durumun son derece karışık ve hassas olduğuna dikkat çeken Hua, Çin’in uzun vadede barış mekanizmasının ateşkes süreciyle yer değiştireceğine inandığını kaydetti. Hua, ilgili ülkelerden sorunları diyalog yoluyla çözmelerini ve barışçıl amaçtan sapmamaları temennisinde bulunarak sözlerini tamamladı.

Kuzey Kore ve Güney Kore arasında yaşanan savaş 1953 yılında imzalanan ateşkes ile sonlanmıştı.

Kuzey Kore Başkomutanlığı tarafından dün yapılan açıklamada, Güney Kore ve ABD'nin kendilerine karşı düşmanca politikalar izlemesi ve ortak askeri tatbikatlar düzenlemesi karşısında, ateşkes anlaşmasını feshetmek başta olmak üzere, sert önlemler alınacağı dile getirilmişti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER