ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ocak 2013 Perşembe 22:41

Çin’den, iki Tibetliye "kendini yakma" cezası


Çin’de iki Tibetli, Pekin yönetimini protesto etmek için 8 kişiye kendilerini yakmaları için "tahrik ve zorlama" yaptıkları suçlamasıyla hapse mahkûm oldu.

Resmi Xinhua ajansı, Aba şehrindeki mahkemenin 40 yaşındaki Lorang Konchok’u iki yıl ertelemeli ölüm cezasına (genelde ömür boyu hapis anlamına geliyor), kuzeni Lorang Tsering’i ise 10 yıl hapse mahkûm ettiğini duyurdu.

Xinhua, söz konusu iki Tibetlinin ‘’zorladığı ve tahrik ettiği’’ 8 kişiden 3’ünün geçen yıl kendilerini yakarak öldüğü, diğerlerinin ise ‘’kendi istekleriyle planlarından vazgeçtiği’’ni yada polis tarafından engellendiğini belirtti.

2009’dan beri yaklaşık 100 Tibetli Çin yönetimini protesto etmek için Tibet etnik gruplarının yaşadığı yerlerde kendini yaktı.

Çin, Tibetlilerin kendini yakmasını terörist eylem olarak niteliyor ve bu kişilerin Tibet’in bağımsızlığı için yurt dışında bulunan aktivistler tarafından kışkırtıldığını savunuyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hong Lei de basın toplantısındaki konuşmasında, söz konusu davanın, kendini yakma eylemlerinin arkasında Dalai Lama’nın olduğunu gösterdiğini söyledi. Ancak Tibet’in sürgündeki ruhani lideri Dalai Lama bu iddiaları yalanladı.

Hükümet, geçen yıl, yeni kurallar çerçevesinde protestoyu teşvik edenlere "kasten adam öldürme" mahkûmiyeti getirilebileceğini açıklamıştı. Perşembe günkü mahkûmiyet de yeni kuralların uygulanmaya başlamasından bu yanı ilk olma özelliği taşıyor.

Çin'de birçok Tibetli, ülkenin çoğunluğunu oluşturan Han etnik grubunun tarihsel Tibet alanlarına taşımaya devam edildiği ve Tibet’in din ve kültürüne yaptığı zulüm kampanyası nedeniyle hükümeti suçluyor. Pekin ise Tibetlilerin din özgülüğünün tadını çıkardığını, Tibet’e yapılan yatırımların beraberinde modernizasyonu getirdiği ve halkın yaşam seviyesinin arttığını söylüyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER