ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Temmuz 2014 Pazartesi 09:43

Çin'den Gazze açıklaması

Çinden Gazze açıklaması

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarla ilgili "ciddi endişeli" olduklarını söyledi.Şinhua ajansının haberine göre, Latin Amerika seyahatinde olan Şi, Venezuelalı mevkidaşı Nicolas Maduro ile görüşmesinde İsrail'in Gazze'ye saldırılarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Şi, çok sayıda sivilin ölümüne neden olan Gazze'deki saldırılardan "ciddi endişe" duyduklarını ve üzüldüklerini vurgulayarak Çin'in ilgili taraflara derhal ateşkes çağrısı yaptığını hatırlattı.

BM, bölge ülkeleri ve Arap Birliği'nin arabuluculuk çalışmalarını desteklediklerini belirten Şi, "Çin her zaman Filistin halkının haklı davasına destek verdi" ifadesini kullandı.

Şi, barış için tek yolun müzakere olduğuna dikkati çekerek tarafların anlaşmazlıkların üstesinden gelerek orta yolda buluşması ve bir an önce müzakerelere başlamasının gerektiğini vurguladı.

Çin, İsrail'in Gazze'ye kara saldırısı başlatmasının ardından taraflara "itidal" çağrısı yapmış, gerginliğin tırmanmasından ve can kayıplarından ötürü "derin kaygı ve üzüntü" duyduğunu açıklamıştı.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER