ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Aralık 2016 Cuma 10:55

Çin’den Bohay Körfezi'nde askeri tatbikat

Çinden Bohay Körfezinde askeri tatbikat

Çin, Bohay Körfezi’nde uçak gemisiyle tatbikat yaptığını açıkladı


Çin Savunma Bakanlığı, ülkenin kuzeydoğusundaki Bohay Körfezi’nde dün yaptığını duyurdu.

Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Çin Halk Kurtuluş Ordusuna (ÇHKO) ait bahriye ve hava birliklerinin, gerçek mühimmat kullanarak Bohay Körfezi'nde askeri tatbikat gerçekleştirdiği belirtildi.

Liaoning adlı uçak gemisinin ilk kez kullanıldığı tatbikata 10'ar savaş gemisi ve uçağının katıldığı ifade edilirken, tatbikat çerçevesinde icra edilen saldırı ve savunma senaryolarında güdümlü havadan havaya, havadan denize ve denizden havaya füzelerin kullanıldığı açıklandı.

Liaoning uçak gemisinin, diğer hava ve deniz unsurlarıyla koordineli çalışmasının da test edildiği tatbikatta ayrıca erken uyarı, ani deniz saldırılarını önleme ve hava savunma görevlerinin icra edildiği kaydedildi.

Çin, ilk uçak gemisini 2012 eylülünde orduya teslim etmişti. Eski adı Varyag olan "Liaoning" isimli geminin platformu, Ukrayna'dan alınmıştı. Liaoning uçak gemisi, 304,5 metre uzunluğunda ve 37 metre genişliğinde.

Pekin yönetimi, ülkenin tamamen yerli üretim ilk uçak gemisinin inşasına geçen yıl başlamış ve 2020 yılında tamamlayacağını açıklamıştı.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER