ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ağustos 2013 Perşembe 09:14

Çin'den askeri müdahale açıklaması

Çinden askeri müdahale açıklaması

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, Şinhua ajansına yaptığı açıklamada, "Suriye'deki son gelişmeleri dikkatle takip ettiklerini" belirterek, kimyasal silah kullanımına kesinlikle karşı olduklarını kaydetti.


Çin, Suriye'ye yapılacak olası askeri müdahaleyi "BM'nin tüzüğüne ve uluslararası ilişkilerin temel prensiplerine aykırı" olarak niteleyerek, taraflara "sükunet" çağrısında bulundu.

BM ekibinin bölgede yapacağı tarafsız, bağımsız, adil ve profesyonel incelemeleri desteklediklerine işaret eden Vang, araştırma sürecine zarar verecek eylemler ve inceleme sonuçlarına yönelik önyargılı tavırlardan uzak durulması gerektiğini savundu.

Vang Yi, "Siyasi çözüm, Suriye sorununda tek pragmatik çıkış yolu" yönündeki Pekin'in söylemini yineleyerek, "Suriye'ye dış odaklı askeri müdahale, BM'nin tüzüğüne, uluslararası ilişkilerin temel prensiplerine aykırı olacak ve aynı zamanda Ortadoğu'da mevcut karışıklığı artıracaktır" ifadesini kullandı.

Taraflara "konuyu sükunet ve soğukkanlılıkla ele alma" çağrısı yapan Çin Dışişleri Bakanı, doğru olan siyasi çözüm yolunda sebat edilmesi gerektiğini bildirdi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER