ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2016 Cumartesi 12:43

Çin'den alıkoyduğu ABD denizaltısıyla ilgili açıklama

Çinden alıkoyduğu ABD denizaltısıyla ilgili açıklama

Çin, ABD'ye ait insansız denizaltı hakkında, seyrüsefer güvenliğini sağlamak için alıkonulduğunu açıkladı.


Çin, Güney Çin Denizi’nde dün insansız bir denizaltı aracının seyrüsefer güvenliği gerekçesiyle alıkoyulduğunu doğruladı.

Halk Kurtuluş Ordusu (ÇHKO) Deniz Kuvvetlerinden adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili, Çin Komünist Partisinin (ÇKP) resmi yayın organlarından Global Times gazetesine yaptığı açıklamada söz konusu bölgede, kimliği belirlenemeyen bir insansız denizaltı aracının tespit edildiğini ve seyrüsefer serbestisinin güvenliği için araca ilişkin soruşturma başlatıldığını belirtti.

Yetkili, ABD’nin Çin'e söz konusu aracın iadesi için talepte bulunduğunu belirtti. İki ülkenin ilgili birimlerinin konuya yönelik iletişim kurduğunu dile getiren yetkili, meselenin sorunsuz bir şekilde çözüleceğine inandığını kaydetti.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Yüzbaşı Jeff Davis, dün Güney Çin Denizi'nde "bilimsel veri" toplayan ABD'ye ait insansız denizaltı aracına Çin donanması tarafından el konulduğunu açıklamış, ABD'nin resmi olarak şikayetçi olduğunu ve aracın iadesini talep ettiklerini bildirmişti.

Güney Çin Denizi'nde oluşturduğu yapay adalarda hava üssü ve sivil tesisler inşa ederek ihtilaflı sularda konumunu güçlendirmeye çalışan Pekin yönetimi, yer altı kaynakları açısından zengin bölgede başta Filipinler olmak üzere Vietnam, Brunei ve Malezya'nın da aralarında bulunduğu komşu ülkelerle egemenlik tartışmaları yaşıyor.

Pekin yönetiminin, Güney Çin Denizi’ndeki egemenlik hakkı iddiasına ABD ve bölge ülkeleri karşı çıkıyor.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER