ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Şubat 2013 Cumartesi 19:00

Çin'deki köprü faciasının nedeni açıklandı


PEKİN (CİHAN)- Çin’de dün meydana gelen ve şu ana kadar 10 kişinin ölümüne neden olan köprü faciasının nedeni açıklandı. Çin’in devlet medyası, polis kaynaklarına dayanarak verdiği haberlerde, kazaya neden olan kamyonun zararlı maddeler taşımaya izni olmadığını duyurdu.

Southern Metropolis Daily gazetesi, söz konusu kamyonun kazanın yaşandığı Henan eyaletinin komşusu Hubei eyaletinin Yichang şehrinden geldiği ve Çin’in kuzeybatısına doru gittiğini yazdı.

Polis, kamyonun, söz konusu havai fişekleri, kuzeybatıda yer alan Shaanxi eyaletindeki bir mağaza teslim etmek için yola çıktığını bildirdi.

Devlet televizyonu CCTV de olayla ilgili 4 şüphelinin yakalandığını açıkladı. CCTV ayrıca önce köprünün üstünde zincirleme kaza oluştuğunu ve sonrasında patlamanın olduğunu duyurdu. Patlamanın etkisiyle çöken 80 metre uzunluğunda 30 metre yüksekliğindeki köprüde arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği kaydedildi.

İki yönlü dört şeritli otoban köprüsü, 3 yıl süren inşaatın ardından 2001 yılında trafiğe açılmış ve 2011 yılındaki son incelemede hiçbir güvenlik riskinin olmadığı belirlenmişti.

Patlama dün sabah Henan eyaletinin Mianchi kasabasından geçen ve Çin’in doğusundaki Jiangsu eyaletini Kazakistan sınırındaki Şincan Uygur Özerk Bölgesi’nin kara liman şehri Horgos’a bağlayan Lianyungang-Horgos otobanında oluşmuştu.

Köprünün yer aldığı G30 otoyolu, Çin'in en uzun otoyolu ve 4 bin 400 kilometre uzunluğunda bulunuyor. CİHAN

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER