ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Kasım 2012 Salı 14:11

Çin’de yabani hayvan skandalı


Çin’de doğal ortamda yaşayan yabani hayvanların kanunsuz bir şekilde avlanarak lokantalara satılması, ülkede büyük tepki uyandırdı.

Çin devlet televizyonu CCTV’de yer alan haberde, ülkenin güneyindeki Jiangxi eyaletinde kaçak olarak avlanılan ve lokantalara satılan yabani hayvanların görüntülerine yer verildi.

Çinli muhabirin alıcı kılığına girerek gizli kamerayla "ortaya çıkarılan" görüntüler, ülke gündeminde geniş yankı buldu. Yetkililer, eyaletin Zixi şehrindeki dağlık bölgede vurdukları yabani hayvanları lokantalarda satanlara adli işlem başlatılacağını belirtti.

Vurdukları hayvanların ölmemesine özen gösteren avcılar, hayvanın yaşaması halinde daha çok para ettiğini, bu nedenle yabani hayvanları genelde ayaklarından vurmaya dikkat ettiklerini ifade ettiler. Nesli tükenmeyle karşı karşıya olan yabani geyik, maymun, tilki, domuz, sincap, ceylan, tavşan, yılan ve benzeri hayvanları vurarak yakalayan avcılar, geçimlerini bu işten sağlıyorlar. Avcılar, geyik ve maymun gibi havyaları silahla vurarak, sincap, tavşan ve yılan gibi hayvanları ise kurdukları tuzaklarla yakalıyorlar.
Görüntülere göre, 7 tane yabani dağ maymununu vurduğunu anlatan bir avcı, ortalama 3 bin yuan (yaklaşık 500 dolar) para kazanacağını söylüyor. Yakaladıkları maymunları lokantalara satacaklarını aktaran avcı, müşterileri arasında birçok lokantanın bulunduğunu da ifade ediyor.
Görüntülerde ayrıca olayı haberleştiren gazetecinin bir et pazarında yaptığı pazarlıklar görülüyor. Bu pazarda ise yabani dağ keçisinden tavşana, sincaptan kartala kadar birçok et türü satılıyor.
Dondurulmuş olarak buzdolabında saklanan maymunlar kilo hesabı satılırken, kilosunun ortalama 560 yuan ( yaklaşık 90 dolara) olduğu belirtildi. Tavşan etinin kilosunun 300 yuan ( yaklaşık 50 dolar) olduğunu söyleyen muhabir, maymun beyninin 400 yuana ( yaklaşık 65 dolar) satıldığını aktardı.
20 yıldır yabani hayvan sattığını ve “ Yabani Lezzet Lokantası”nın sahibi Zheng, işlerinin çok iyi olduğunu, ölmüş yabani hayvanları Hunan eyaletine, yaşayan hayvanları ise ülkenin üretim merkezi olan Guangzhou şehrine sattıklarını ifade etti.

MAYMUN BEYNİ 65 DOLAR

Görüntülerde, can çekişen hayvanlar izleyenlerin kanlarını dondururken, özellikle vurulduktan sonra ölen hayvanların çöp gibi fırlatılması ve ‘’ölüsü para etmiyor’’ gibi sözler, Çinli izleyicilerin mikroblog sitelerinde öfkeye neden oldu. Özellikle muhabirin lokantada canlı olarak bir çuvalın içinde muhafaza edilen ve ayağının birinin kırık olduğu tavşanı çıkarıp izleyicilere göstermesi dikkat çekti. Bir avcı ise yaralı bir yavru maymunun elini tutarak ‘’insanın eline benziyor’’ dedi.
Ellerinde satış izni olduğunu söyleyen Hu isimli bir diğer dükkân sahibi, bu ruhsatı eyalet yönetiminden aldığını, sadece Jiangxi eyaletinde geçerli olduğunu ileri sürdü.
Çin’in devlet medyası, yabani hayvanların neslinin korunması amacıyla bu tür kanunsuz eylemlerin olduğu fotoğraf ve görüntülerin internet ve görsel medyada paylaşılmasını istedi. CCTV olarak yabani hayvanların korunması ile ilgili mücadelelerine devam edeceklerini söyleyen muhabir, bu tür programların devam edeceğini açıkladı. Televizyon, nesli tükenmeyle karşı karşıya olan hayvanları ve doğal çevreyi korumanın herkesin görevi olduğunu da bildirdi.
Öte yandan Çin mikroblog sitelerinde de bu işten para kazanan ve masun hayvanlara eziyet eden kişilere öfke kusuldu. Yapılanların insanlık dışı olduğunu dile getiren hayvan severler, bu tür eylemlerde bulunan kişilerin cezalandırılması gerektiğinin altını çizdi.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER