ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Şubat 2013 Perşembe 15:20

Çin'de ücretsiz lisansüstü eğitimi devri bitti


Dünyanın en kalabalık öğrenci nüfusuna sahip ülkesi Çin'de, lisansüstü eğitim artık paralı. Alınan kararla birlikte başvuru yapacak her öğrenciden öğrenim harcı alma şartı getirildi.

Çin medyasında yer alan haberde, yeni düzenlemeye göre her lisansüstü eğitim yapmak isteyen öğrenciden senelik en fazla 8 bin yuan (yaklaşık 2 bin 250 TL) öğrenim harcı alınacağı bildirildi. Ücretli yüksek lisans döneminin 2014 yılının Eylül ayından itibaren geçerli olacağı belirtildi.

Çin Devlet Konseyi’nin yaptığı açıklamada, eğitimi ücretlendirerek öğrencilerin eğitim kalitesini, yaşam şartlarını, araştırma için gerekli olan araç ve gereçleri daha iyi koşullara ulaştırmayı hedefledikleri dile getirildi.

Çin’de yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler Çin Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan sözlü ve yazılı sınava tabi tutuluyor. Özellikle son yıllarda, istihdam baskısının artmasıyla yüksek lisans ve doktora sınavına girenlerin sayısı hızla artış gösterirken, buna bağlı olarak yerleştirme oranında düşüş yaşanıyor. Ayrıca, Çin’in eğitim sisteminde yapılan reformla, lisansüstü ve doktora öğrencilerini alan yüksek okullar veya akademik araştırma kuruluşlarının sınavlardaki karar yetkileri de gittikçe genişliyor.

Çin’de geçen yıl yaklaşık 9,5 milyon öğrencinin üniversiteye giriş sınavına (Gaokao) girdiği ifade ediliyor.
Çin Eğitim Bakanlığı sitesindeki 2010 yılı resmi rakamlarına göre ise yaklaşık 4 yüz bin öğrenci lisansüstü eğitimden mezun olmayı başarırken, aynı yıl 538 bin 177 yeni öğrencinin lisansüstü eğitime başladığı ifade edildi. Ülkede 2010 yılında lisansüstü eğitimine devam etmekte olan öğrenci sayısının ise 1 milyon 538 bin 416 öğrenci olduğu aktarıldı.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER