ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL29°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2013 Salı 11:15

Çin’de Türk Kültür Yılı başlıyor

Çinde Türk Kültür Yılı başlıyor


 Çin’de 2013 Türk Kültür Yılı etkinlikleri başlıyor. Bu kapsamda başkent Pekin’deki Çin Kültür Bakanlığı binasında bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda Türkiye’nin Pekin Büyükelçisi Murat Salim Esenli ve Çin Kültür Bakanlığı Kültürel Dış İlişkiler Ofisi Genel Müdürü Bayan Hou Xianghua birer konuşma yaptı.

Gazetecilerin sorularını cevaplayan Türk yetkililer, söz konusu etkinliklerin önemine işaret ederek, etkinliklerle iki ülke halklarının birbirlerini daha iyi tanıyacağını belirtti.
Büyükelçi Esenli, Çinliler için turist vizesi şartı olan 5 kişilik grup sayısını 2’ye düşürdüklerini ve Türkiye’ye gitmenin diğer ülkelere göre daha kolay olduğunu ifade etti.

Toplantının ardından Türk gazetecilere konuşan Esenli, Çin’de gerçekleştirilecek olan Türk Kültür Yılı sayesinde yaklaşık 1,4 milyar nüfuslu bu ülkeye Türk kültürünü tanıtma fırsatı bulduğumuzu söyledi. 42 yıllık Türkiye-Çin diplomatik tarihinde bir ilkin yaşanacağına vurgu yapan Esenli, Çin’de ilk defa bu kadar büyük çapta bir kültür faaliyetinin düzenleneceği belirtti.

Amaçlarının Türkiye’nin Çin’de doğru algılanmasını sağlamak olduğuna dikkat çeken Büyükelçi, Aralarında Çin’in kuzeybatısındaki Uygur bölgesinin de olduğu ülkenin 12 farklı şehrinde çeşitli faaliyetlerle Türk kültürünü tanıtmaya çalışacaklarını kaydetti.
Mehter takımını getirmeyi öngördüklerini ifade eden Esenli, bu faaliyet için havaların ısınması bekleyeceklerini, bunun sebebinin de mehter takımının açık alanda gösteri yapmasının daha cazip olduğuna değindi. Mehter takımının resmi geçit töreni gibi yürümesi gerektiğinin altını çizen Türk Büyükelçi, mehterin halkın çoğunlukta olduğu geniş parklarda gösteri yapmasını uygun bulduklarını ve düşüncülerinin bu yönde olduğunu aktardı.

Esenli, etkinlikler kapsamında ayrıca Çin’de Anadolu Uygarlıkları Sergisi’nin açılacağı, Türk filmlerinin Uluslararası Pekin Film Festivaline katılacağını, Türk yemekleri haftası ile bir defile düzenleneceğini ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın bir dizi konser vereceği bilgisini verdi.

SARAYDAN KIZ KAÇIRMA OPERASI İLK KEZ YABANCI BİR GRUPLA ÇİNLİLERLE BULUŞUYOR

Türkiye’nin Pekin’deki Kültür ve Tanıtma Müşaviri İlknur Yiğit ise "Öncelikle açılış gala programımız çok özel hazırlanıyor, dünyada ilk defa gösterime Çin’de sunulacak. "Saray’dan Kız Kaçırma" operamız çok önemli, çünkü opera sezonunda Çin operalarında sadece Türk operası olarak bizim ülkemiz yer alacak ve Saray’dan kız kaçırma ilk defa Çin’de bir yabancı grup tarafından sergilenecek ve bu da Türkiye olacak." dedi.

THY SEFER SAYISINI 28’E ÇIKARIYOR

Etkinliğe katılan Türk Hava Yolları (THY) Pekin Müdürü Veysel Taş, THY’nin modern bir İpek Yolu altyapısı oluşturduğunu, 2012 yılında Türkiye’de kutlanan Çin Kültür Yılı’nda Çin Kültür Bakanlığı’nın sponsorluğunu üstlendiğini hatırlatırken, bu sene de aynı şekilde daha büyük katkıyla Türk Kültür Bakanlığı’na Çin’deki faaliyetleri için sponsor olacağını söyledi.
Çin anakarasından 3 şehir (Pekin, Şanghay, Guangzhou) ve Hongkong’un da aralarında bulunduğu toplam 4 ayrı uçuş merkezinden haftalık sefer sayısının son yaşanan artış sonrası 24’ten 28’e yükseleceğini açıklayan Taş, bunun da THY’ye yaklaşık bir milyon koltuk kapasitesi sağladığını ve iki ülke arasındaki uçak seferlerinde yılda toplam 1 milyon yolcuyu taşıyabileceklerini ifade etti.

Etkinlikte ayrıca kültür yılına ait tanıtım videosu da gösterildi.

Kültür Yılı galası 21 Mart’ta Pekin’de 140 kişilik özel bir gösteriyle başlayacak ve açılışa Kültür Bakanı Ömer Çelik, Çin Kültür Bakanı Cai Wu katılacak. 25 Mart'ta da Şanghay'da da bir açılış töreni gerçekleştirilecek. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER