ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mayıs 2013 Pazar 18:00

Çin’de şimdi de hastalıklı hınzır eti skandalı


 Çin’de son yıllarda ortaya çıkan gıda skandallarına bir yenisi daha eklendi. Polis, 3 kişiyi en az 40 ton hastalıklı yada ölmüş hınzır etini et işleme fabrikalarına satarken yakaladığını açıkladı.

Yerel medyanın haberine göre, yakalanan kişilerin ikisinin, güneydoğudaki Fujian eyaletine bağlı Zhangzhou şehrinin Nanjing ilçe belediyesi tarafından, çiftçilerden alınan ölü hınzırların ‘’çevreci davranışla’’ uygun bir şekilde atılması için kiralandığı da kaydedildi. Ancak Lin ve Wu adlı kişilerin para kazanmak için topladıkları ölü hınzırları dondurdukları ve Guangdong, Hunan ve Jiangxi eyaletlerine sattıkları ifade edildi. Polisin yakaladığı bu kişilerin, en az 40 ton söz konusu etleri sattıklarını kabul ettikleri ifade edilirken, yetkililerin satılmamış 32 ton dondurulmuş etlere de el koyduğu belirtildi. Hınzırlarda yapılan testlerde, bunların son derece bulaşıcı olan ölümcül akut hastalıklarından öldüğünün ortaya çıktığı da bildirildi. Polisin olayla ilgili araştırması ise sürüyor.

ÇİN’DEKİ GIDA SKANDALLARI

Geçen gün de Çin'in doğusundaki Wuxi şehrinde fare ve vizon karıştırılan tonlarca etin, koyun eti diye satıldığı ortaya çıkmış, bu skandalın ardından Zhejiang polisi sahte koyun etini ayırt etmek için resimli bir rehber yayınlamıştı. Olayla ilgili 904 kişi tutuklanmıştı.

Çin’de süt tozlarında, şişe sularında, hamurlarda, etlerde, sirkelerde, tavuk ayaklarında, alkollü içkilerde, yemeklik yağlarda, sütlerde ve daha bir çok gıdada skandallar ortaya çıkmıştı.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER