ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Aralık 2017 Çarşamba 14:12

Çin’de panda dışkısından tuvalet kağıdı yapıldı

Çinde panda dışkısından tuvalet kağıdı yapıldı

Çin’de geri dönüşüme kazandırılan panda dışkılarından peçete ve tuvalet kağıdı üretildi.


Çin’de geri dönüşüme kazandırılan panda dışkılarından peçete ve tuvalet kağıdı üretildi.

Çin Komünist Partisinin resmi yayın organlarından "Global Times"ın haberine göre, ülkenin güneyindeki Sıçuan eyaletinde bir şirket, Çıngdu kentindeki Büyük Panda Koruma va Araştırma Merkezi ile panda dışkıları ve bambu atıklarının geri dönüşüme kazandırılması için anlaştı.

Şirket, merkezden toplanan dışkı ve bambu atıklarını yıkama ve dezenfekte işlemlerinden geçirerek üretilecek materyal için gerekli standartların elde edilmesini sağlıyor.

Atıklar, tuvalet kağıdı ve peçeteye dönüşmeden önce girdikleri geri dönüşüm sürecinde kaynama, pastörize edilme, liflerin ayrılması gibi 60’a yakın işlemden geçiyor.

Şirket Başkanı Yang Çaolin, günde ortalama 30 kilogram besin tüketen ve 10 kilogram dışkı çıkaran pandaların, yedikleri bambulardaki şeker ve diğer besin maddelerini sindirdiğini, geriye tuvalet kağıdı ve peçete üretiminde kullanılan lifleri bıraktığını belirtti.

Yang, “Pandalar kendi istediklerini alıyor, biz de kendi istediğimizi alıyoruz, kazan-kazan yöntemi.” ifadelerini kullandı.

Peçete, kağıt havlu ve tuvalet kağıtlarının Panda Poo markasıyla satışa sunulduğunu kaydeden Yang, bir paket peçetenin 43 yüene (yaklaşık 25 TL) satıldığını bildirdi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER