ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Sisli
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Temmuz 2014 Salı 17:19

Çin'de Neoguri tayfunu alarmı

Çinde Neoguri tayfunu alarmı

Çin, Neoguri tayfununun gelişi için hazırlıklarını sürdürüyor.


Çin, Japonya'nın Okinawa adasını salı günü etkisi altına alan Neoguri tayfununun gelişi için hazırlıklarını sürdürüyor.
Çin Ulusal Deniz Çevresel Tahmin Merkezinin tahminlerine göre, Tayvan'ın kuzey ve doğu kesimlerinde etkili olması bekleniyor. Merkezden yapılan açıklamada Doğu Çin Denizi'nde seyreden gemilerin tayfunun etkili olacağı bölgelerden uzak durması için uyarı yapıldı.

Yetkililer ayrıca, Zhejiang ve Fujian kıyılarının tayfun nedeniyle yüksek gel-git dalgalarına maruz kalacağını söyledi.
Tayvan havayolları da tayfun nedeniyle uçuş programlarında değişiklik yaparak, aralarında Okinawa adasının da bulunduğu bazı seferleri iptal etti.

Rüzgarın şiddeti 240 kilometreye kadar çıkıyor

Okinawa'yı etkisi altına alan tayfun nedeniyle 4 kişinin yaralandığı, kuzey denizinde ise bir balıkçının kaybolduğu bildirildi.
Japonya Meteoroloji Ajansı'nın tespitlerine göre, Neoguri'nin etkisiyle saatte 194 kilometre esen rüzgarın şiddetinin zaman zaman 240 kilometreye kadar çıktığı açıklandı.

Şiddetli rüzgar ve oluşan yüksek dalgalar nedeniyle özellikle Okinawa'nın başkenti Naha'da ağaçların söküldüğü, evlerin yıkıldığı, maddi hasarın oluştuğu kaydedildi.

Yaklaşık 6 ay önce Haiyan tayfunu başta Filipinler olmak üzere bölgede etkili olmuş, 1 milyon ev yıkılmış ve yüzbinlerce insan çadırlarda yaşamak zorunda kalmıştı.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER