ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Hafif Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Nisan 2013 Pazartesi 11:54

Çin'de kuş gribi vakaları artıyor


Yeni kuş gribi türü olan H7N9 Çin’de yayılmaya devam ediyor. Son olarak Pekin’de bir çocuk bu salgına yakalandı. Ülkede şu ana kadar 69 kişide kuş gribi görülürken, bunlardan 13’ü yaşamını yitirdi. H7N9’un aşışı henüz bulunamadı.
Yetkililer, Pekin’de son olarak 4 yaşındaki Zhu soyadlı bir erkek çocukta H7N9 virüsünün saptandığını, böylelikle Pekin’deki vaka sayısının ikiye çıktığın bildirdi.
Zhu’da klinik belirtiler olmadığı ve gözetim için şehirdeki Ditan hastanesine sevk edildiği kaydedildi.
Çocuğun babasının kümes hayvanı ve balık ticareti yaptığı belirtilirken, komşuların çoğun babasından tavuk satın aldıkları ifade edildi.
Öte yandan, başkent Pekin’de geçen gün görülen ilk vaka nedeniyle, hastanın bulunduğu köyde yetiştirilen 503 tavuk itlaf edilmişti. Ülke genelinde de itlaflar sürüyor.
Yetkililer, yeni tür kuş gribinin insandan insana geçmediği, paniğe gerek olmadığı, virüsün çıkış nedeninin araştırıldığı ve aşı çalışmalarının yapılmakta olduğunu dile getirdi.
Aşısı bulunmayanH7N9’a karşı halkın zorda kalmadıkça kalabalık yerlere gitmemesi, sık sık ellerini iyice yıkaması, odalarını havalandırması ve hastalıktan ölmüş hayvanları yememesi, kanatlı hayvanları yerken, 70 derecenin üzerinde pişirdikten sonra yemesi gibi tavsiyeler yapılıyor. Hastalığın, yüksek ateş ve şiddetli öksürük ile başladığı, sonra zatürreye çevirerek, ölüme neden olduğu söyleniyor.
2003'te de kuş gribinin bir diğer türü olan H5N1 virüsü görülmüş ve şu ana kadar 360'tan fazla kişi ölmüştü. Çinli yetkililer, SARS, domuz gribi ve kuş gribine karşı Çin'in tecrübeli olduğu ve bu tür salgınlarla mücadele güçlerinin olduğunu ifade ediyor. SARS ilk ortaya çıktığı zamanlarda salgının ciddiyeti saklanmaya çalışılmıştı.
Ancak bu sefer H7N9 vakalarındaki son gelişmeler, yetkililer tarafından devlet medyası aracılığıyla duyuruluyor.
Dünya Sağlık Örgütü de şu an için giriş limanlarında tarama tedbirleri veya turizm ve ticaret üzerinde herhangi bir kısıtlayıcı önlemlere başvurmayı gerekli görmediklerini de ifade etti.
Çinli yetkililer, geçtiğimiz gün de virüsün Güney Kore'den gelen yabani kuşlarda bulduklarını ve Çin’in Yangtzi nehri deltasındaki kuş gribi virüsü taşıyan tavuklar ve ördeklerle göç sırasında karıştığını duyurmuştu.


 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER