ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Nisan 2013 Pazartesi 14:21

Çin’de kuş gribi vakaları


Çin’de kuş gribinin yeni bir türü olan öldürücü H7N9 virüsü vakası sayısının 21’e çıktığı açıklanırken, virüsün bulaştığı 4 yaşındaki bir çocuğun iyileştiği bildirildi.

Çin Sağlık ve Aile Planlaması Komitesi, virüsün görüldüğü Çin’in en büyük şehri Şanghay'da virüsün bulaştığı 4 yaşındaki bir erkek çocuğunun, tedavi gördüğü hastanede iyileştiğini bildirdi.

Resmi Xinhua ajansı, yetkililere dayandırdığı haberinde, şu ana kadar 6 kişinin öldüğü virüsün insandan insana bulaşmadığını duyurdu. Söz konusu salgını önleme ve kontrol çalışmalarının üst düzeye çıkarıldığı kaydedildi. Dünya Sağlık Örütü (DSÖ) temsilcisi Dr. Michael O'Leary, Pekin’deki basın toplantısında H7N9'un insandan insana geçtiğine dair bir bulguya rastlamadıklarını belirterek, "Dolayısıyla halkın paniğe kapılmasını gerektirecek bir durum söz konusu değil." dedi.

O'Leary, şu an için giriş limanlarında tarama tedbirleri veya turizm ve ticaret üzerinde herhangi bir kısıtlayıcı önlemlere başvurmayı gerekli görmediklerini de ifade etti. DSÖ’nün halktan güzel sağlık alışkanlıklarını sürdürmesini ve uygun pişirilmiş et yemesini tavsiye ettiğini da kaydetti.

Geçtiğimiz gün Şanghay’da, Li soyadlı 87 yaşındaki bir erkek ve iki oğlu ateş ve öksürük gibi belirtilerle hastaneye yatırılmış, Li ve küçük oğlu ölürken, diğer oğlu iyileşmişti. H7N9 sadece babada bulunmuştu. Bu konuyla ilgili de değerlendirmede bulunan O'Leary, ‘’Bu ailede virüsün insandan insan bulaşma olasılığı akıllara geldi ancak ailedeki bu iki vaka laboratuvarca teyit edilmedi. Bu vaka dışında virüsün insandan insana geçmesiyle ilgili başka delil yok.’’ diye konuştu.

O'Leary ayrıca Şanghay’daki bir nehirden 15 bine yakın ölü domuz leşinin çıkarılması ve H7N9 vakalarının bu leşlerle bağlantısının olup olmadığıyla ilgili de bunun söz konusu olmadığını ifade etti.

Nedeni henüz bilinemeyen H7N9'un bulaştığı kişilerin çoğunun kümes hayvanlarına temasta bulunanlar ile bunların nakliyatında çalışanlar olduğu ifade edildi.

KÜMES HAYVANLARI İTLAF EDİLİYOR

Şu ana kadar 20 bin kanatlı hayvanın itlaf edildiği bildirildi. Şanghay’da halk tedirgin durumda ve et alımı pazarlar yerine süper marketlerden yapılıyor. Şehirde virüsün görüldüğü vaka sayısı 10’a çıkarken, bunlardan dördü yaşamını yitirmişti. Ölen diğer iki kişi ise Zhejiang’dan.

Öte yandan diğer vakaların görüldüğü Şanghay’ın çevresinden Anhui, Jiangsu ve Zhejiang'da da canlı hayvan satılan pazarlar kapatıldı. Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi ve Tayvan’da da virüsten korunmak için sınır noktalarındaki önlemler arttırıldı.

SARS GİBİ OLUR MU?

Çin’de halk, H7N9 tipi kuş gribinin 10 yıl önce ortaya çıkan ve Çin’de 349 kişinin ölümüne neden olan SARS (Akut Solunum Yolu Sendromu) salgını gibi yayılmasından endişe ediyor ancak insandan insana bulaşmadığı için bu riskin söz konusu olmadığı kaydediliyor. Gerekçe olarak ise H7N9’un insandan insana geçmemesi gösteriliyor.

Ancak bazı kaynaklara göre ise salgın, bilindiğinden daha ciddi durumda ve yayılmaya devam ediyor. Aşısı bulunmayan H7N9’a karşı halkın zorda kalmadıkça kalabalık yerlere gitmemesi, sık sık ellerini iyice yıkaması, odalarını havalandırması ve hastalıktan ölmüş hayvanları yememesi, kanatlı hayvanları yerken, 70 derecenin üzerinde pişirdikten sonra yemesi gibi tavsiyeler yapılıyor. Hastalığın, yüksek ateş ve şiddetli öksürük ile başladığı, sonra zatürreye çevirerek, ölüme neden olduğu söyleniyor.

2003'te de kuş gribinin bir diğer türü olan H5N1 virüsü görülmüş ve şu ana kadar 360'tan fazla kişi ölmüştü. Çinli yetkililer, SARS, domuz gribi ve kuş gribine karşı Çin'in tecrübeli olduğu ve bu tür salgınlarla mücadele güçlerinin olduğunu ifade ediyor. SARS ilk ortaya çıktığı zamanlarda salgının ciddiyeti saklanmaya çalışılmıştı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER