ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Şubat 2013 Pazartesi 11:50

Çin'de altın tüketimi 832 tona ulaştı


Lüks harcamaları ile dünyada ilk sırada yer alan Çin'de geçtiğimiz yıl 832 ton altın tüketimi yapıldığı bildirildi.

Çin medyasında yer alan haberde, ülkedeki altın tüketiminin 2011 yılına oranla yüzde 9,35 oranında artış kaydederek, 832 tonu bulduğu belirtildi. Ülke genelinde altın takı tüketiminin yüzde 10 oranında artış göstererek, 503 tona ulaştığı ifade edilen haberde, külçe altın tüketiminin de yüzde 12 artışla 240 ton olduğu aktarıldı.

Çin Altın Derneği tarafından açıklanan son verilere göre, geçen yıl Çin'de basılan altın paraların toplam tüketimi bir önceki yıla göre yüzde 22 oranında artarak 25 tona ulaştığı açıklandı.

Dünyanın en hızlı büyüyen ülkesi Çin, 2011 yılında gerçekleştirilen 12,6 milyar dolarlık lüks tüketim tutarı ile dünyanın en büyük lüks tüketim ülkesi olmayı başarmıştı. Çin ayrıca altın tüketiminde dünyanın ikinci sırasında yer alıyor.

Uzmanlar, Çin'de orta sınıfın gelirlerinde yaşanan artışla beraber altın mücevheratı ve diğer lüks mallara olan talebin de her geçen gün artırdığına dikkat çekiyor. Çin'de yatırım seçeneklerinin eksikliği yüzünden altın çubuk ve diğer altın ürünlerine yoğun talep bulunuyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER