ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Şubat 2013 Salı 17:34

Çin’de 4G dönemi resmen başladı


Dünyanın en çok cep telefonu kullanıcısına sahip ülkesi Çin’de dördüncü nesil (4G) mobil internet ağı ticari olarak kullanıma başlandı.

Çin medyasında yer alan haberde, ülkenin doğusundaki Zhejiang eyaletinde yer alan Hangzhou ve Wenzhou şehirlerinde 4G hizmetinin satışa çıkarıldığı bildirildi. Ülkenin en büyük GSM operatörü olan China Mobile tarafından satışa sunulan mobil internet ağının 500 yuan (yaklaşık 80 Dolar) depozito karşılığında satın alınabildiği belirtildi.

Haberde, yeni internet hizmetinin 2GB ile 100GB kota aralıklarında satışa sunulduğu ve yeni 4G hizmetinin 3G'ye göre 10 kat daha hızlı olduğu ifade edildi. Kullanıcılar ayrıca 4G sinyali bulunmayan yerlerde ise internetin otomatikman 3G hizmetine gececeği uyarısında bulunuldu.

4G kullanıcılarının 10 megabaytlık bir yazılımı iki saniyede indirebileceğine dikkat çekilen haberde, 2 gigabaytlık bir HD filmin indirilme işleminin ise sadece birkaç dakikada tamamlanacağı kaydedildi.

Uzmanlar, Çin’de 4G'nin yaygınlaşmasıyla birlikte, kablosuz 4G dağıtıcı cihazları ve 4G telefonlarında 2013 yılı içerisinde yayganlaşmasını beklediklerini dile getirdi.

Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin’de, toplam cep telefonu kullanıcı sayısı 1,1 milyarı aşmış durumda bulunurken, 3G'li cep telefonu kullanıcı sayısı da 220 milyona ulaşmıştı.

Ayrıca, ülkede 2012 yılının ilk yarısı itibariyle internet kullanıcılarının sayısı 538 milyon kişiye ulaşmıştı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER