ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Rüzgarlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mart 2013 Cuma 13:54

Çin yaşlandı

Çin yaşlandı

1970 yılından beri uygulanan tek çocuk politikası ve doğurganlık oranındaki azlık nedeniyle Çin’deki yaşlıların oranı 194 milyona ulaştı.


Çin’in yayınladığı son rakamlara göre, ülkede bu yıl yaşlı nüfus 202 milyona ulaşarak, toplam nüfusun yüzde 14,8'ini oluşturacak. Çin Yaşlanma Araştırma Merkezi’nin son raporuna göre, 2025 yılına kadar yaşlı nüfusun her yıl ortalama bir milyon artması bekleniyor. Rapora göre, çalışma yaşındaki nüfusta ise eksi artışlar görülecek ve iş gücü yapısı değişmeye başlayacak.

Yaşlanana Çin toplumunda sıkıntılar da beraberinde geliyor. Özellikle tek çocukları olan ebeveynler, çocuklarının başka şehirlerde çalışması ve yaşamasından dolayı yalnızlık yaşıyor. Hasta olan ve kendine bakamayacak olan yaşlı çiftler de çareyi huzur evine gitmede buluyor. Bu durum da hükümete büyük sorun oluşturuyor. Çünkü sürekli artan yaşlı nüfusun ihtiyaçlarına cevap verecek kaliteli huzur evleri ve yetişmiş personel bulunmuyor.

Nitekim Pekin Belediyesi Sivil İşler Bürosu Müdür yardımcısı Li Hongbing de bu duruma dikkat çekiyor. "Mesele yaşlıların kalacağı yer değil, asıl zorluk onlara yetişmiş uzman personelle kaliteli hizmet vermede"’ diyen Li, gelişmiş ülkelerin normalde 70 yıl alan ileri yaşlılık sürecinin Çin’de 30 yılda gerçekleştiğini ve bunun kendilerine büyük sorun oluşturduğuna dikkat çekti.

131 MİLYON ÇİNLİ YAŞLILIK MAAŞI ALIYOR

Hükümet, yaşlılara hizmet kapsamında sosyal yardım ve sigorta kapsamını genişletiyor. Yıl sonu itibariyle, ilçe düzeyindeki tüm idari bölgeler, yaşlılık sigortası sistemi kapsamına alındı. 1,37 milyar nüfuslu Çin’de 484 milyon kişi yaşlılık sigortası kapsamına aldı. 131 milyon kişi de yaşlılık maaşı alıyor. Şehirlerde 2011, kırsal kesimde ise 2009 yılında başlatılan yaşlılık sigortası denemelerinin ardından geçen yıl yaşlılık sigortası sistemine tüm ilçeler dahil edildi. Şartlara uyan kişiler, yaşlılık maaşına bağlandı.

Cihan Haber Ajansı’nın (Cihan) sorunlarını yanıtlayan Li, huzur evlerinde ve sosyal yardım enstitülerinde yaşlılar için ne kadar yatak sayısına ihtiyaç duyulduğunu piyasa şartlarına göre belirleyeceklerini, yatak kapasitesini 10 yıl içinde ise 160-180 bin arttıracaklarını dile getirdi.

Pekin’deki 200 bin yaşlının kendilerine bakabildiğini ve istedikleri gibi parklara gidip spor yapabildiğini belirten Li, 300 bin yaşlının yarı bağımlı halde yaşadığı bilgisini verdi.

Şehirdeki huzur evlerinin üçte birinin boş olduğunu kaydeden Li, "Yaşlılar geleneksel olarak yine de çocuklarının yanında kalmak istiyorlar ve son çare olarak huzur evini tercih ediyorlar." dedi.

ÖLÜMÜ BEKLİYORLAR

Basın mensuplarına kapılarını açan Pekin’in ilk sosyal yardım enstitüsünde kalanlar kaliteli hizmet ve ortamdan dolayı çok mutlular. Ölene kadar burada kalacaklarını uman yaşlılar, sosyal aktivitelerle zaman geçiriyor. Buradaki yaşlılardan Yang Yique (77), hastane ve bakım evinin olduğu bu enstitüde bir buçuk yılı aşkın süredir kaldığını ve hayatının en mutlu günlerini burada geçirdiğini söyledi. Hastane hizmetlerinin her gün daha iyiye gittiğini dile getiren Yang, halinden çok mutlu olduğunu kaydetti.

Yu Puhan (76) isimli emekli öğretmen ise oğlunun Avustralya’da yaşadığını ve iki yılda bir kendisini görmeye geldiğini dile getirdi. Ömrünün sonuna kadar bu hastanede kalmaya kendini hazırladığını aktaran Yu, oğlunun işlerinden dolayı Pekin’e dönmesinin mümkün olmadığını anlattı. Hastaneye kalma bedeli olarak aylık 4 bin 500 yuan (yaklaşık 725 dolar) ödediğini kaydeden Yu, burada kendine yeni arkadaşlar edindiğini ve yaşamından memnun olduğunu söyledi.

Hastanede hemşire olarak çalışan Geng Xiaoyan (22) de iki yıldır bu hastanede çalıştığını ve yaşlılarla herhangi bir zorluk yaşamadığını söyledi. Yaşlarını çok sevdiğine vurgu yapan Çinli hemşire, bu yüzden dolayı emekli olana kadar yaşlı hastalara bakacağını anlattı.

Du Qingying (72) isimli emekli gazeteci ise hastanenin yemeklerinden hoşnut olduğunu, yaşlıları besleyici ve sağlık durumlarına göre az yağlı ve az tuzlu yemekler çıkartıldığını belirtti. Aylık yemek ücretinin ortalama 300 yuana (yaklaşık 50 dolar) denk geldiğini aktaran Du, yemeklerinin lüks otellerdeki gibi odalarına servis edildiğini söyledi.

RAKAMLARLA PEKİN’DEKİ YAŞLILAR

1990’da yaşlı topluma giren Pekin’de bu tarihte nüfusun yüzde 10,1’i yani 1,1 milyonu yaşlı idi. Bu rakam 2010 yılında, 2,46 milyon ile yüzde 12,5, 2030 yılında 5 milyon ile yüzde 25, 2050 yılında ise 6,7 milyon ile yüzde 35 olacağı tahmin ediliyor.

Pekin’de ayrıca 100 yaşın üzerinde 479 kişi var ve en yaşlısı 111 yaşında. Şehirde her gün 353 kişi 60 yaşın üzerine, 96 kişi de 80 yaşın üzerine çıkıyor. Pekin’de 398 yaşlılık kurumu var. Yatak kapasitesi ise 74 bin ve her 100 yaşlıya 3 yatak düşüyor. Bunlardan 211’i devlete ait ve 28 bin yatak kapasitesi var. 46 bin yataklı 187’si ise sivil toplum kuruluşlarına ait. 2015’e kadar yatak sayısı 120 bine çıkacak ve her yüz yaşlıya 3,8 yatak düşecek.

Başkentte yaşlı nüfusun yüzde 18,2’sini oluşturan 450 bin yaşlı da kendi ailesiyle birlikte yaşıyor.136 bin yaşlı bakıma muhtaç durumda. Çocuğu olmayan, çalışamayan ve geliri olmayan yaşlı sayısı ise 4 bin.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER