ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Mayıs 2014 Salı 16:26

Çin Windows 8’i yasakladı

Çin Windows 8i yasakladı

Çin, enerji tasarrufu ve bilgisayar güvenliği gerekçesiyle Windows 8 işletim sistemini kamu bilgisayarlarında yasakladı.


Resmi Xinhua ajansı, söz konusu yasağın ayrıca Windows’un, dünya çapında bilgisayarların yüzde 26’nın kullandığı Windows XP için desteğini çekmesine bir tepki olduğunu ve yasağın bilgisayar güvenliğini güvence altına alacağını belirtti.
Çin’de hükümet ve Xinhua, Windows 8’in yüklenmemesiyle nasıl enerji tasarrufuna yardımcı olacağı konusunda açıklama yapmadı.
Microsoft, Windows XP’yi desteklemekten vazgeçince Çin’de bu işletim sistemini kullanan devlet daireleri zor durumda kalmıştı.
Çin’in Microsoft’tan devlet dairelerindeki işletim sistemi Windows XP’ye desteğinin uzatılmasını isteyebileceği bildirilmişti.
Çin zaten, Linux tabanlı kendi işletim sistemini geliştiriyor ve bu yılın başlarında devletin geliştirdiği bir mobil işletim sistemi başlatılmıştı.
Microsoft, Windows XP desteğini sona erdirince dünya genelinde eleştirilerle karşı karşıya gelmişti. Şirket, Hollanda ve İngiltere ile milyonlarca dolar değerinde anlaşma imzalayarak, Microsoft'un hizmetlerini kurumsal müşterilere uzatma imkânı tanımıştı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER