ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Temmuz 2013 Perşembe 10:10

Çin Uygur sorununu kabullenmeli

Uygurlar ve Han Çinlileri arasında çıkan şiddet olaylarında yüzlerce kışının hayatını kaybettiği Doğu Türkistan’da 2009 yılından bu yana göreceli bir sessizlik hakimdi. Ancak bölge son haftalarda yeniden şiddet olaylarına sahne oluyor.


Çin medyasına göre geçen ay sonlarında Turfan’da “eli bıçaklı bir terör çetesinin” polise saldırdığı, daha sonra da Hotan’da motosikletli bir çetenin polis karakoluna saldırdığı iddia edildi. Bu saldırganların çoğu polis tarafından öldürüldü. Ancak saldırganların kim olduğu, neden polise saldırdığı, niye terörist diye tanımlandığı ve neden sadece bıçaklı olmalarına rağmen birçoğunun öldürüldüğü anlaşılamadı.

Olaylar Pekin hükümetinin kontrolü altındaki devlet medyası tarafından tek yanlı aktarıldığı için bağımsız kaynaklarca doğrulanamıyor. Bölgeden kısıtlı da olsa haber alanlardan biri de Amerika’da sürgünde yaşayan Uygur lideri Rabia Kadir.

Rabia Kadir ve Uygur Amerikan Derneği’nden Ömer Kanat, AmerikanınSesi stüdyolarına konuk oldu ve Alparslan Esmer’ın bölgedeki gelişmelerle ilgili sorularını yanıtladı.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER