ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Temmuz 2014 Salı 14:34

Çin, tayfunlara teslim

Çin, tayfunlara teslim

Çin’in güneyini vuran Rammasun tayfununda ölü sayısının 46’ya yükseldiği, 25 kişinin ise kayıp olduğu açıklandı.Çin Sivil İşler Bakanlığı’nın bugün yaptığı açıklamada, 4 gün önce ülkenin Hainan, Guangdong ve Yunnan eyaletleri ile Guangxi Zhuang Özerk Bölgesin’de 10 milyon kişiyi etkileyen ve son 40 yılın en büyük tayfunu olan Rammasun, güney eyaletlerinde hayatı felç etti.

Tayfunda 37 bin evin yıkıldığı ve 187 bininin de değişik seviye hasar gördüğü belirtildi. 250 bin hektar tarım alanının tahrip olduğu tayfundaki doğrudan ekonomik kaybın ise 5,5 milyar dolar olduğu ifade edildi.

Yetkililer, Hainan adasının bazı kesimlerinde hayatın henüz normale dönmediğini ve bu bölgelerde halkın temel yardım malzemesine ihtiyaç duyduğunu söyledi. Adada 600 binden fazla kişinin tahliye dildiği, diğer 240 bin kişinin ise acil olarak temel gereksinime ihtiyaç duyduğu kaydedildi.

Tayfun nedeniyle gıda fiyatlarının yüzde 30 arttığı Hainan’da tayfunun vurduğu şehirlere elektriklerin perşembe gününden önce verilemeyeceği de ifade edildi.

YENİ TAYFUN GELİYOR

Öte yandan şu an Tayvan’ın güneyinde etkili olan ve saatte 130 kilometre hızla Çin’e doğru ilerleyen Matmo tayfunu nedeniyle Çin’in güneydoğusundaki Fujian eyaleti başta olmak üzere sahil eyaletlerinde uyarı yapıldı. Çin'i bu yıl vuracak 10. tayfun Matmo'nun Çarşamba gecesi Çin’e varması bekleniyor. Hafta sonu etkisini kaybedecek Matmo’nun Anhui ve Hubei eyaletlerini de etkileyeceği ifade edildi.

 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER