ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Nisan 2013 Pazar 20:41

Çin: Sorun çıkmasına izin vermeyeceğiz


Kuzey Kore’nin müttefiki konumundaki Çin, Kore yarımadasındaki son gelişmelerden ciddi kaygı duyduğunu açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hong Lei, Pekin düzenlenen basın toplantısındaki konuşmasında, Kore yarımadasındaki gerginliğin sürekli olarak tırmandığını ve Çin hükümetinin son gelişmelerden ‘’ciddi kaygı’’ duyduğunu dile getirdi.
Hong, ‘’Kuzey Kore’deki Çin vatandaşlarının ve kuruluşlarının yasal hak ve çıkarları ile güvenliklerini korumak için etkin önlemler alınacaktır." diye konuşurken, Pyongyang'daki Çin büyükelçiliğinin normal şekilde çalıştığını da ifade etti.

Diğer taraftan Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün akşam Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile yaptığı telefon görüşmesinde, gelişmeler ne olursa olsun, Çin'in sorunun diyalog yoluyla çözülmesi ve yarımadanın nükleer silahlardan arındırılması ile bölgede barış ve istikrarın korunmasını destekleyen tutumunun değişmediğini söyledi.

Bölgedeki son durumdan büyük endişe duyduklarını söyleyen Wang, taraflardan soğukkanlılıklarını koruyarak, durumu yumuşatmalarını istedi ve taraflara itidal çağrısını yineledi. Wang Yi, ülkesinin, bölgedeki herhangi bir tarafın kışkırtıcı söylemlerine karşı olduğunu ve kapısının yanında sorun çıkarılmasına izin vermeyeceğini de vurguladı. Bakan Wang, Kore yarımadasının nükleer silahlardan arındırılmasına yönelik Pekin’de daha önce yapılan ancak kesintiye uğrayan çok uluslu görüşmelerin (Altılı Görüşmeler) yeniden başlatılması çağrısı da yaptı. Görüşmede Ban Ki-mun ise Kore yarımadasındaki gerginliğin artmasından kaygı duyduğunu, durumun kontrol altına alınmasını gerektiğini ve Çine ve diğer taraflarla temasta bulunacaklarını dile getirdi.

ABD BALİSTİK FÜZE DENEMESİNİ ERTELEDİ

Güvenli ve etkili bir nükleer teçhizat deposuna sahip olmak için kıtalararası balistik füze denemesi yapacağını duyuran Washington yönetimi, söz konusu fırlatmayı erteledi. Savunma Bakanı Chuck Hagel'in, Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssü'nde önümüzdeki hafta yapılması beklenen Minuteman 3 tipi kıtalararası balistik füze denemesini ertelediği, gerekçe olarak ise ‘’yanlış anlaşılmaya yol açarak, Kuzey Kore ile arasındaki krizi alevlendirmemesini’’ gösterildi.

GÜNEY KORE GENELKURMAY BAŞKANININ ABD GEZİSİ İPTAL

Bu arada Güney Kore Genelkurmay Başkanı General Jung Seung-jo'nun, Kuzey ile yaşanan gerilim nedeniyle 16 Nisan'da Washington'a yapacağı ABD ziyaretini ertelediği bildirildi. Seul medyasının Güney Kore Genelkurmay Başkanlığına dayandırdığı haberde, ‘’Pyongyang’ın saldırı tehditlerini artırdığı bir dönemde Jung’un ülkeden ayrılmamasının daha yararlı olacağı düşüncesiyle müttefik ülke ziyaretini ertelediği’’ ifade edildi.

Güney Kore medyasına göre, Jung, ABD ziyaretinde Amerikalı mevkidaşı General Martin Dempsey ile görüşüp, bölgedeki son durum masaya yatırılacaktı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER