ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Ağustos 2013 Çarşamba 21:34

Çin medyası Mısır’daki katliamı böyle gördü


Mısır güvenlik güçlerinin başkent Kahire'deki Muhammed Mursi destekçilerine yaptığı kanlı müdahale Çin basınında da geniş yer buldu.

Çin’in resmi haber ajansı Xinhua ve devlet televizyonu CCTV, muhabirleri aracılığıyla olayları Çin’e aktardı.
Haberlerde Çin tarafına ait yorum yapılmazken, yabancı uzmanların Mısır’ın bir iç savaşa sürüklendiği yorumlarına değinildi. Çin medyasındaki haberlerde ayrıca, Mısır’da 1 ay boyunca olağanüstü hal ilan edildiği, Mısır Sağlık Bakanlığı’nın ölü sayısını 95, yaralı sayısını 874 olarak açıkladı yer aldı. İran’ın Mısır’da halkın öldürülmesini şiddetle kınadığı, durumdan derin endişe duyduğu ve bir an önce diyaloğun başlatılmasını istediği belirtildi. İngiliz Sky News televizyonu kameramanının Kahire’deki müdahale sırasında vurularak öldürüldüğü, Müslüman Kardeşler liderlerinin ailelerinden üç kişinin çatışmalarda öldürüldüğü gibi haberler de yer aldı.

Devletin kontrolündeki Çin medyasında çıkan haberlerde ayrıca, Müslüman Kardeşler’in bildirdiği ve olaylarda 2 bin 200 kişinin hayatını kaybettiğini açıklamasından ziyade Mısır'daki geçici hükümetinin resmi açıklamalarına yer verildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı da bugünkü kanlı müdahaleyle ilgili henüz bir açıklama yapmadı.

ÇİN MISIR’DAKİ DARBEYİ BÖYLE GÖRMÜŞTÜ

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunying, Mısır’daki askeri darbenin hemen ardından yaptığı açıklamada, ‘’Mısır halkının seçimine saygı gösteriyoruz. Mısır'da tüm tarafların şiddet eylemlerinden kaçınmasını, anlaşmazlıkları diyalog yoluyla çözmelerini, böylece toplumsal istikrara kavuşmalarını istiyoruz.’’ açıklaması yapmıştı.

Mısır’da yaşanan karışıklığı yakından takip ettiklerini belirten Sözcü Hua, Çin ve Mısır’ın geleneksel dostluğunun sağlam bir zemine sahip olduğunu, ‘’dolayısıyla durum hangi yönde gelişirse gelişsin, bu dostluk değişmeyecektir’’ ifadelerini kullanmıştı.

Pekin yönetimi, Mısır’daki Mübarek rejiminin devrilmesi sırasında Hüsnü Mübarek’e desteğiyle biliniyordu. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER