ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Aralık 2012 Salı 22:20

Çin, kimyasal silaha karşı


Çin, kimyasal silahların kullanılması ve geliştirilmesine her zaman karşı çıktığını açıkladı.

Pekin’de düzenlenen olağan basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hong Lei, Çin olarak kitle imha silahlarının yasaklanıp tamamen yok edilmesi noktasında her zaman ısrarlı olduklarını belirtti.

Çin'in "Kimyasal Silahların Kapsamlı Şekilde Yasaklanması Anlaşması"nın amacı ve hedefini desteklediğine vurgu yapan sözcü Hong, kimyasal silahların geliştirilerek kullanılmasına karşı çıktıklarını ve Anlaşma'nın hızla yaygınlaştırılması noktasında ısrar ettiklerini ifade etti.

ABD Başkanı Barack Obama dün yaptığı açıklamada, Suriye yönetimini kimyasal silah kullanımına karşı uyarmıştı. Suriye Dışişleri Bakanlığı aynı gün yaptığı açıklamada, Suriye'nin hiç bir durumda kendi halkına kimyasal silah kullanmayacağını bildirmişti.

Batı medyası, Suriye'nin hardal ve sarin gazları dahil kimyasal silahları olduğuna ve bunların ülkenin farklı bölgelerine yayılmış onlarca tesiste tutulduğunu öne sürüyor. Amerikan merkezi haber alma teşkilatı CIA, bahsi geçen silahların uçak ve helikopter, balistik füze ve top mermileriyle birlikte kullanılabileceğini dile getiriyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER